Kako smo od 'nema šanse za novi lockdown' došli do 'ako korona jako eskalira'

Negiranje planova za lockdown ublažava se paralelno s rastom broja zaraženih u Hrvatskoj

30.09.2020., NSK, Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic predsjedao je Prvom sjednicom Strucnog savjeta za obnovu. Uz predsjednika Vlade sjednici je nazocio ministar prostornoga uredjenja, graditeljstva i drzavne imovine Darko Horvat. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

U javnosti i dalje nema konsenzusa o tome je li veliko proljetno zatvaranje doprinijelo zaustavljanju širenja epidemije koronavirusa zahvaljujući kojem smo u Hrvatskoj imali miran prvi dio ljeta uz minimalne brojeve novozaraženih. Neki smatraju da to možemo zahvaliti baš oštrim mjerama zbog kojih se tijekom dijelova ožujka i travnja nije smjelo napuštati mjesto prebivališta bez posebnih propusnica, a brojne uslužne djelatnosti bile su zatvorene ili su radile pod strogim ograničenjima. Drugi smatraju da je koroni presudilo toplo vrijeme, UV zrake i izlazak građana iz zatvorenih prostora.

Svi se međutim slažu oko toga da je proljetni lockdown nanio težak udarac nacionalnom gospodarstvu, kao i oko toga da bi građani i poduzetnici novo slično zatvaranje teško podnijeli. Zbog toga je proteklih nekoliko mjeseci jedna od mantri Vlade i Stožera bilo izbjegavanje novog lockdowna pod svaku cijenu. Takve poruke još donedavno bile su uobičajeni dio svakog obraćanja vladajućih, zajedno s apelima da se svi pridržavaju protuepidemijskih mjera.

No, broj novozaraženih nastavio je rasti, kako u Hrvatskoj tako i u ostatku svijeta. Već nekoliko tjedana brojne države uvode sve oštrije mjere, uglavnom bez uspjeha u borbi protiv širenja epidemije. Iako to uglavnom izbjegavaju tako nazvati, dijelovi Europe već su uveli stroga ograničenja koja se gotovo ničim ne razlikuju od lockdowna. Paralelno s uvođenjem novih mjera retoriku su mijenjali hrvatski visoki dužnosnici, sve dok danas nismo došli do toga da je premijer priznao kako postoji scenarij u kojem je uvođenje lockdowna moguće. Tijekom svega tri tjedna od situacije u kojoj se “lockdown poput onoga na proljeće ne može dogoditi” stigli smo do današnjeg “lockdown je moguć ako korona eskalira”.

‘Nemoguć je lockdown poput onoga na proljeće’

Prije točno tri tjedna, 30. rujna, ravnatelj HZJZ-a i član Stožera Krunoslav Capak rekao je kako se lockdown poput onoga na proljeće u Hrvatskoj naprosto ne može dogoditi jer se životi i gospodarstvo moraju nastaviti. “Imamo liberalne mjere, vladamo situacijom. Kad smo imali 300 zaraženih, nismo razmišljali o lockdownu jer je onaj kakav smo imali u proljeće nemoguć”, uvjeravao je Capak javnost. Toga dana Hrvatska je imala 213 novih slučajeva zaraze koronavirusom, i ukupno 1256 aktivnih slučajeva.

Osam dana kasnije drugi član Stožera, ministar zdravstva Vili Beroš negirao je da se razgovara o općem zatvaranju. „Još nije vrijeme za novi lockdown i nadam se da neće ni doći. Najbolji način da spriječimo širenje zaraze su mjere poput nošenja maski“, kazao je ministar. Tog 8. listopada u Hrvatskoj su zabilježena 542 nova slučaja, a broj aktivnih slučajeva bio je 2.206.

‘Zasad nemamo planova za lockdown’

Šef Stožera osobno, Davor Božinović, donedavno nije ostavljao nikakvu mogućnost za uvođenje lockdowna. Prije točno tjedan dana ministar unutarnjih poslova je na pitanje možemo li očekivati daljnje postrožavanje mjera u borbi protiv koronavirusa odgovori kako će se učiniti sve da do toga ne dođe. „Smatramo da su ove mjere maksimum koji se može propisati, a da bi sve gospodarske aktivnosti mogle funkcionirati. Lockdown ne pada nikome na pamet“, poručio je Božinović. Toga dana registrirano je 748 novih slučajeva, s kojima je broj aktivnih došao na 3.210.

Kada su svega tri dana kasnije novinari premijera Andreja Plenkovića upitali o mogućnosti za lockdown, njegova negacija nije bila odrješita poput onih njegovih kolega iz vlade. “Učinit ćemo sve što možemo da apeliramo na razum. Zasad nemamo planova za novi lockdown, ali isto tako moramo podignuti nivo odgovornosti. Razumijem da je ljudima teško, da su frustrirani, nervozni. …Ali ako nismo disciplinirani nećemo ovo pobijediti. Tako je u cijeloj EU”, rekao je premijer. Stožer je 17. listopada objavio da je u protekla 24 sata zabilježeno 1.096 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj došao na 4.844.

Novi lockdown ako ‘situacija eskalira’

Isto pitanje o uvođenju lockdowna premijeru je postavljeno i danas. Ovoga puta Plenković nije rekao da lockdowna neće biti, pa čak ni da ga se trenutno ne planira. Umjesto uobičajenih demantija, premijer je danas rekao kako uvođenje lockdowna ovisi o ponašanju građana.

„Policijski sat, restriktivne mjere, novi lockdown, to su krajnje mjere ako situacija eskalira baš tako da nema drugoga. Vjerujem u mentalitetnu snagu hrvatskog čovjeka, budnost, odgovornost, obzir prema drugom. Ako ljudi to osvijeste, onda ćemo lakše rješavati problem”, naglasio je Plenković.

Premijer nije precizirao broj novozaraženih ili ukupno zaraženih koji bi značio da je vrijeme za lockdown. Vrijedi napomenuti i to da je u protekla 24 sata zabilježeno 1.424 novih slučajeva, a broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je 6.459.