Kako starimo, tako nam rastu stopala. Možda vas zanima zašto?

Velikom broju ljudi u kasnijoj dobi treba veći broj cipela

Female feet with nail polish
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kada vam je 50 godina, prešli ste otprilike 120 tisuća kilometara. Vodite li vrlo aktivan život možda ćete ovu brojku dosegnuti i prije nego navršite pola stoljeća. Do pedesete godine, već ste izgubili pola masnih obloga na tabanima. I možda vam trebaju cipele za broj veće nego u dvadesetim godinama.

Djelomično jer imate više kilograma koje stvaraju veći pritisak na stopala, a dijelom zbog toga jer su ligamenti i tetive izgubili na elastičnosti što ih čini osjetljivima na bolna puknuća i mikrotrošenje. Žene koje su rodile, imaju još jedan razlog za povećanje broja cipele, hormoni koji se luče u trudnoći opuštaju ligamente.

Utjecaj hormonalnih promjena

Menopauza utječe i na zdravlje stopala. Gubitak estrogena i druge hormonalne promjene općenito povezane su s manjom gustoćom kostiju, zbog čega, kad se izgubi puno koštane mase, dolazi do osteoporoze. Osteoporoza pojačava rizik stresnih fraktura, zbroja manjih trauma, u bilo kojoj kosti stopala.

Sveukupan stres veći je od čvrstoće i elastičnosti kosti, ona popušta i kao rezultat imamo frakturu. Ako se ne liječi kako treba, ta puknuća debljine dlake mogu se pogoršati i kost se može pomaknuti sa svog mjesta, objašnjavaju iz Harvard Medical School.