Kako u tri koraka naučiti pravilno disati iz dijafragme jer to pozitivno utječe na zdravlje

Zbog stresnog života prelazimo na pliće disanje što nije pravilno ni dobro

FOTO: Unsplash

Dijafragma ili ošit, mišić u obliku kupole u bazi pluća, između prsnog koša i trbuha, igra važnu ulogu kod disanja iako toga nismo ni svjesni. Kada udišemo, dijafragma se steže i potiskuje prema dolje.

Tako stvara više prostora u prsnoj šupljini što omogućava plućima da se potpuno rašire. Kada izdišemo, događa se obrnuto, dijafragma se opušta i pomiče prema gore. Da bi disali punim plućima, potrebno je naučiti koristiti dijafragmu.

Moramo duboko udahnuti da bi se disanjem angažirala dijafragma. Kad smo se rodili znali smo kako u potpunosti koristiti dijafragmu za duboki udah. Kako starimo, na to zaboravljamo.

Stres vodi plićem disanju

174208093_4aa7e19817_o
Stres bitno utječe na disanje Picasa 2.0/Flickr

Svakodnevni stresni život i praksa da uvlačimo trbuh da bi nam struk izgledao uži, ohrabruje nas da postupno prelazimo na pliće disanje iz prsne šupljine i zaboravljamo kako smo disali iz trbuha.

Za zdravlje je iznimno dobro nanovo početi disati korištenjem dijafragme. Dijafragmatsko disanje, zvano i abdominalno disanje ili disanje iz trbuha, znači potpunu izmjenu zraka, udahnuti kisik izmjenujemo sa odlazećim ugljičnim dioksidom. Takvim disanjem usporavaju se otkucaji srca te snižava i stabilizira krvni tlak.

Ovako disati je osobito važno za osobe koje imaju oštećena pluća s kroničnom obstruktivnom bolesti pluća gdje zrak može ostati zarobljen u plućima što stalno pritišće dijafragmu prema dolje. Tako ona slabi i radi manje efikasno. Dijafragmatsko disanje pomaže ojačavanju dijafragme pa ljudima treba manje napora i energije da bi disali.

Vježba za pravilno disanje

1. Lezite na leđa na ravnu površinu, možete i na krevet, savijte koljena. Možete staviti jastuk pod glavu i koljena ako vam treba potporanj da vam bude udobnije.

2. Jednu ruku stavite na gornji dio prsnog koša a drugu na trbuh, taman ispod rebara. Udahnite polako kroz nos, dozvolite zraku da uđe duboko prema donijem dijelu trbuha. Ruka na prsima trebala bi ostati nepomična, a ona na trbuhu bi se trebala podignuti.

3. Stisnite abdominalne mišiće i dopustite im da upadnu prema šupljini izdisajem kroz usta. Vježbajte pet do deset minuta svakodnevno ako stignete i nekoliko puta. Ova vježbu možete raditi i sjedeći na stolici savijenih koljena opuštenih ramena, glave i vrata.