Kako vam drijemanje usred dana može pomoći da budete odmorniji i efikasniji

Ako morate biti spremni odmah nakon buđenja, preporučuje se san u trajanju od 10 do 30 minuta

Professional burnout. Young exhausted manager sitting at the office. Long working day. Millennials at work. Flat editable vector illustration, clip art
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Neki ljudi kažu da im popodnevni san pomaže da nadoknade izgubljeni san noću ili da se osjećaju puni energije tijekom ostatka dana.

Iako mnogi od nas nemaju dovoljno vremena da bi drijemali tijekom dana, rad od kuće je prilika da spavanje uklopimo u dnevni raspored.

Drijemanje je izvrstan način da se osjećamo odmornije i budnije, a neka istraživanja ukazuju na to da može koristiti našoj kognitivnoj funkciji. Ali, možda treba razmisliti koliko dugo treba spavati prije nego se odlučimo za popodnevni san.

Idealno od 10 do 30 minuta

Ako morate biti spremni odmah nakon buđenja, preporučuje se san u trajanju od 10 do 30 minuta, piše The Conversation. Dulje drijemanje može uzrokovati pospanost koja zna trajati dulje vrijeme. Ispijanje kave prije sna može pomoći da se probudimo bez osjećaja pospanosti, a istovremeno se budnost pojačava.

Iako je kratko drijemanje izvrsno za povećanje razine energije, dulji san pomaže obnavljanju i učenju. Na primjer, poboljšava aktivaciju hipokampusa, područja mozga važnog za učenje i pamćenje. Pokazano je da jedan do dva sata popodnevnog sna koristi i motoričkim sposobnostima i sposobnostima prisjećanja činjenica i događaja.

Redoviti popodnevni san povezan je s boljom kognitivnom funkcijom

Nedavno kinesko istraživanje sugerira da je redoviti popodnevni san povezan s boljom kognitivnom funkcijom kod starijih odraslih osoba. Oni koji nisu drijemali redovito pokazivali su kognitivne otklone. Ali ovdje ulogu može imati i duljina drijemanja, slična studija pokazala je da oni koji su drijemali 30 do 90 minuta bili boljeg kognitivnog stanja od onih koji su drijemali dulje ili kraće ili nisu uopće popodne spavali.

Razlozi zašto je kratak popodnevni san dobar za budnost i fokus nisu posve jasni. Moguće je da san pomaže mozgu da očisti otpadne stvari koje izazivaju spavanje i koje bi inače inhibirale moždanu aktivnost te da obnavljaju zalihe energije u mozgu. Ako primijetite da vam popodne pozornost vrluda dok radite od kuće, pokušajte možda kratko odspavati u pauzi za ručak. Kratki san izvrsno poboljšava budnost i pozornost, a ako imate vremena za dulji san, on može podržati pamćenje i učenje.