Kalifornijska tvrtka radi na ekološki prihvatljivoj koži iz gljiva. Tvrde da je revolucionarna

Kako stanice rastu postaju gusto isprepletene, stvarajući fini micelij koji ima snagu, izdržljivost i performanse tradicionalne kože

Fungi and moss are seen on fallen trees in the Bialowieza primeval forest near Teremiski village, Eastern Poland, on October 1, 2021. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)
FOTO: AFP

Koža biljnog porijekla ima potencijal napraviti revoluciju u modnoj industriji. Biotehnološka tvrtka MycoWorks, sa sjedištem u Kaliforniji, uspjela je proizvesti novu, ekološki prihvatljivu vegansku kožu iz gljiva. Kožar pretvara micelij, niti iz strukture korijena gljiva, u materijal koji oponaša izgled i dojam kože životinjskog porijekla, saznaje The Guardian.

“Ovo je prvi put da je napravljen biljni proizvod koji odgovara ili čak premašuje kvalitetu, trajnost i estetiku prirodnog. To je super postignuće”, kazao je u priopćenju Patric Thomas, bivši izvršni direktor Hermesa i član upravnog odbora MycoWorksa.

Materijal se temelji na gljivama, a MycoWorks stvara ovaj čvrsti materijal koristeći konstruirane stanice micelija. Kako stanice rastu u 3D Strukture, postaju gusto isprepletene, stvarajući na kraju čvrst materijal, nazvan fini micelij koji ima snagu, izdržljivost i performanse tradicionalne kože, piše na web stranici tvrtke. Rezultat se razlikuje od ostalih vrsta veganske kože napravljenih na bazi gljiva. Većina kože gljiva izrađena je od komprimirane čvrste pjene koju micelij prirodno stvara, bez korištenja inženjeringa, nedostaje izgled i osjećaj kože kao i kod drugih sintetičkih koža.

Veganska visoka moda

Fini micelij može se uzgojiti u posudama za vrlo kratko vrijeme. Posude mogu biti dizajnirane tako da odgovaraju točnim specifikacijama dizajnera, eliminirajući svaki otpad, prenosi The Guardian. Nakon što je fini micelij ubran, štavljen i dovršen izgleda kao životinjska koža. Proizvod je MycoWorks nazvao Reishi, koža koja se obrađuje bez upotrebe kroma, piše Refinery29.

Veganska koža je već debitirala u proizvodima visoke mode. U ožujku je Hermes predstavio svoju Victoria torbu koja sadrži MycoWorksov materijal, ali nije potpuno veganska, piše EcoWatch. Torba još uvijek ima i teleću kožu. Neke tvrtke, poput Adidasa, sa svojim Stan Smith tenisicama od Mylo kože, i Lululemon s proizvodima za jogu baziranim na gljivama, također su se priključile ovom trendu.

Znanstvenici i inovatori pokušavaju pronaći rješenje za klimatsku krizu. Proizvodnja goveđe kože izaziva više pustošenja okoliša od bilo koje druge tkanine, čak i kože na bazi plastike. Razlog je krčenje šuma i emisija metana povezanih sa životinjama uzgajanima za kožu i meso. Primjerice, samo stoka čini gotovo 15 posto svjetske emisije stakleničkih plinova, kaže EcoWatch.

Luksuzni materijal

U izradi su i druge kože na biljnoj bazi. Tvrtke Ananas Anam stvaraju prirodni tekstil pinatex od otpadnih listova lišća ananasa, a Adriano di Marti izumio je deserttex, mekani materijal nalik koži dobiven iz kaktusa, koji se može koristiti i u modnoj i u industriji namještaja.

Neki stručnjaci kritiziraju kožu na bazi gljiva jer je trenutno dostupna samo kao luksuzni predmet, poput kašmira s dva lica i svilene organze. Kako bi materijal bio uistinu održiva opcija i imao veliki utjecaj, trebao bi imati nižu cijenu, tvrde. Isto tako, skeptici brinu mogu li tvrtke za proizvodnju kože iz gljiva opskrbiti neovisne obrtnike s dovoljno materijala za proizvodnju da bi se održala njihova tradicionalna izrada, piše Refinery29.

Fini micelij ugljično je neutralan, može se uzgajati po narudžbi i održiva je opcija za proizvođače koji traže izdržljive modne dodatke, od trajnog materijala.