Kanadski kontrolori leta američkim kolegama, koji tjednima rade bez plaće, poslali su pizze; da ih malo razvesele

Prvo su to učinili jedni, ali se divna gesta počela masovno širiti

FOTO: NATCA New England ‏/Twitter

Blokada američke savezne vlade ušla je u četvrti tjedan, što znači da je oko 800.000 zaposlenika iz saveznih službi bez plaća od 22. prosinca prošle godine. Među njima su i kontrolori leta, poput onih iz njujorškog centra za kontrolu leta (ARTCC), s kojima su se solidarizirali njihovi kanadski kolege.

Naime, kako bi ih barem malo razveselili dok rade bez plaće, kontrolori leta iz gradova Gander i Moncton u Atlantskoj provinciji Kanade naručili su u petak pizze za sve radnike u kontrolnom centru Ronkonkoma na Long Islandu, piše Canadian Broadcasting Corporation (CBC). Kako im kolege ne bi ostali gladni na poslu, Kanađani su poslali 32 pizze, s pozdravima Canadian Air Traffic Controller Associationa (CATCA). Lijepu gestu prvi je na Redditu objavio David Lombardo, bivši kontrolor leta s Long Islanda.

Trenutno 14.000 kontrolora leta radi bez plaće

Međutim, kontrolni centar na Long Islandu nije jedini koji je dobio pizze od svojih kanadskih kolega. Isto su za svoje kolege u gradu Anchorage na Aljasci napravili kontrolori iz Edmontona, a cijela stvar se vrlo brzo proširila pa su tako i drugi kanadski kontroloripočeli slati pizze kolegama u Bostonu, Seattleu, Minneapolisu i Clevelandu.

Možda je najbolja stvar na cijeloj priči što je inicijativa za naručivanje potekla od samih zaposlenika, a ne od države. “Ponosni smo na pažljivost naših zaposlenika koju su pokazali za svoje kolege u Americi”, izjavio je za HuffPost Canada Ron Singer, glasnogovornik NavCanada, tvrtke koja vrši kontrolu leta u Kanadi.

Doug Church, zamjenik glasnogovornika sindikata američkih kontrolora leta (NATCA), izjavio je za CBC da trenutno 14.000 kontrolora leta radi bez plaća. Sindikat je već poslao otvoreno pismo dužnosnicima, a istovremeno su iz NACTA-e najavili tužbu protiv savezne vlade. U međuvremenu, Twitter je prepun slika pizza, koje su Kanađani poslali američkim kolegama.