Kaos počinje. Stižu snimke oluje i poplava s obale; sa splitske škole pala fasada

Istarske rive su potopljene, a olujno jugo stvara probleme u Dalmaciji

Meteoalarm danas je izdao crveno upozorenje za Jadran, a iz raznih krajeva hrvatske već pristižu snimke štete koju jak vjetar i kiša čine. Istarske rive već su potopljene iako je za to područje izdano narančasto upozorenje, a vlasti u Dubrovniku izdale su posebno upozorenje za građane. U Zagrebu je situacija nešto bolja, zapravo prava jesenska, kiša pada od jutra, ali količine padalina još uvijek su oko prosjeka.

Kako kažu iz DHMZ-a, do kraja dana bit će oblačno, kišovito, a na moru i vrlo vjetrovito. Diljem Jadrana bit će izraženijih pljuskova i obilnih oborina, dok će najmanje kiše biti na krajnjem istoku zemlje. Obilnu kišu u Dalmaciji će mjestimice pratiti i jako te olujno jugo s mogućim orkanskih udarima. Podno Velebita puhat će jaka bura s olujnim udarima, ali slabjet će prema kraju dana. Najviša temperatura zraka u unutrašnjosti između 9 i 14, a na Jadranu i krajnjem istoku zemlje od 14 do 19 °C.

Gepostet von Markito Marinkovic am Dienstag, 12. November 2019

Gepostet von Infovodice am Dienstag, 12. November 2019

U Dubrovniku vjetar puše 140 km/h

“Poštovani sugrađani, Državni hidrometeorološki zavod izdao je narančasto upozorenje za dubrovačko područje za danas, utorak 12. studenog 2019. Navedeno upozorenje odnosi se na mogućnosti oštećenja konstrukcija, rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina”, stoji na službenim stranicama Grada.

Dubrovačke vlasti upozorile su građane i na opasnost od poplava zbog goleme količine oborina te su naglasili kako su se službe Grada Dubrovnika u stanju pripravnosti: “Ovim putem Vas molimo da budete svjesni opasnosti te da obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća”. Inače, na jednoj od meteoroloških stanica u Dubrovniku izmjeren je udar juga od 143 km/h, piše Dubrovački dnevnik.

 

Poplave u Istri

S portala Istramet javljaju da je već jutros plima na području Iste izražena te da je na pulskom području palo 46 mm kiše. More se već izlilo u Vrsaru, a zbog vode koja se razlila kolnikom, otežano se prometuje Antenalom, naseljem u Novigradu. Iz HAK-a javljaju, pak, da jaka bura otežava promet na autocesti A6.

U Vodnjanu, Marčani i Puli od ponoći do 11 sati palo je najviše kiše, 36 mm. U Labinu je pao 31 mm, Žminju 28mm, a u Rovinju 20 mm. U posljednja 24 sata najviše kiše palo je u Puli. Po objavama na društvenim mrežama vidi se da oborine i vjetar stvaraju prilične probleme na tom području.

Brodske linije u prekidu

Zbog olujnog juga koji će popodne prerasti u orkanski dio brodskih linija je prekinut. Trajektne linije koje ne voze su: Sućuraj-Drvenik, Split-Vela Luka-Ubli,Šibenik-Zlarin-Kaprije-Žirje. Od brodskih linija ne prometuju: Zadar-Preko, Milna-Rogač-Split, Komiža-Biševo, Mali Lošinj-Unije-Susak, a od katamaranskih: Korčula-Hvar-Split, Ubli – Vela Luka – Hvar – Split, Vis-Split, Split-Bol-Jelsa, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Dubrovnik-Mljet-Lastovo.

Na Sušcu od jutra puše olujno jugo i valovi su visoki nekoliko metara, a situacija bi se trebala još pogoršati do kraja dana. Svjetioničari sa Sušca snimili su kako je to jutros izgledalo,a snimku su poslali portalu Morski.hr. Poslijepodne valovi bi mogli biti viši i od šest metara.

U Splitu, pak, uslijed jake kiše oko podne počeli su padati komadi fasade sa Zdravstvene škole. Padali su sa sjeverne strane zgrade, odmah ispred ulaza u školu. Ravnateljica Mirjana Kurtović za Slobodnu Dalmaciju potvrdila je kako popodne neće biti nastave u stoj školi.

Poplavljene prometnice

Na području Šibenika pada obilna kiša zbog koje su prometnice poplavljene. Promet se odvija usporeno i otežano, a kiša ne prestaje padati. Na ovom području najjači udari vjetra mogli bi dosezati brzinu od 130 km/h. Meteoalarm javlja da je vrijeme vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima.

Baš svima koji bi danas trebali putovati prema područjima za kojem je na snazi crveni alarm preporučuje se da to ipak preskoče, posebno ako misle putovati u obalna područja na kojima je danas posebno opasno.

Poplavljene prometnice u Šibeniku Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Što nas očekuje do kraja dana

Na istoku Hrvatske, čini se, bit će najbolja situacija. Do kraja dana ostat će pretežno oblačno uz povremenu kišu, a puhat će umjeren jugoistočni i istočni vjetar. Temperatura će se kretati od 11 do 14, na krajnjem istoku do 16 °C. U središnjoj Hrvatskoj, pak, ostat će oblačno s kišom, dok će vjetar biti slab do umjeren sjeveroistočni uz temperature od 8 do 11 °C. U Gorskom Kotaru i Lici također oblačno uz kišu, ali uz umjeren južni i jugoistočni i temperaturu od 7 do 12 °C.

U Istri će i dalje ostati oblačno s kišom, pljuskovima i grmljavinom te mjestimice obilnim oborinama. Puhat će umjereno do jako jugo i istočnjak, na udare ponegdje olujno jugo, sredinom dana okrenut će na istočnjak i buru, a krajem dana i u noći na jako i vrlo jako, na udare olujno jugo. Temperatura će biti između 6 i 17 °C.

Na sjevernom Jadranu također će biti oblačno s obilnom kišom, pljuskovima i grmljavinom uz umjereno i jako jugo, prolazno i olujno, a prema otvorenome mogući su i orkanski udari. Temperatura će biti između 13 i 17 °C. U Dalmaciji će biti promjenjivo i pretežno oblačno uz obilnu kišu, a mogući su jaki pljuskovi s grmljavinom. Puhat će jako i olujno jugo, mjestimice s orkanskim udarima. Temperatura će biti od 15 do 20 °C.

Vrijeme sutra

Iz DHMZ-a kažu kako nas gotovo identično vrijeme očekuje i u srijedu. Na Jadranu i područjima uz njega kiša će biti češća, lokalno i obilna, osobito u Dalmaciji, dok se u ostalim područjima ujutro mjestimice očekuje magla i niska naoblaka, a popodne i malo kiše. Krajem dana stiže postupni prestanak kiše i djelomično razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren jugoistočni, na istoku prolazno jak. Na Jadranu će jako i olujno jugo oslabiti i popodne okretati na sjeverozapadnjak i zapadnjak, najprije na sjevernom dijelu. Jutarnja temperatura kretat će se od 7 do 12, na Jadranu 12 do 17 stupnjeva, a najviša dnevna između 12 i 17 te u Dalmaciji i Slavoniji do 19 °C.