Kažete da institucije nisu brze? Ljudima koji su posadili mini vrt u Preradovićevoj stigla novčana kazna za prekršaj

Iako se na trenutak činilo da su gradske vlasti odustale od bedastog progona, ipak idu dalje

FOTO: Telegram

Stanarima zagrebačke Preradovićeve ulice, Borisu Novkoviću i Martini Živković, komunalno redarstvo poslalo je novčane kazne jer su u travnju zasadili sada već čuveni mini vrt na zelenoj površini ispred svoje zgrade. Novković je Telegramu jutros pokazao ‘Obavijest o počinjenom prekršaju’, koja mu je stigla poštom. Živković pak svoju još nije preuzela, jer je na godišnjem odmoru. No, kažu, zna da joj plava omotnica stoji u sandučiću.

U kazni poslanoj Novkoviću stoji kako je Člankom 95. st. 1. točkom 10. Odluke o komunalnom redu na javnim zelenim površinama zabranjeno poduzimanje neovlaštenih zahvata poput sadnje bilja. Propisana kazna za to je, navode dalje u dopisu, od 700 do 1000 kuna, ali ako Novković uplati 350 kuna u roku od tri dana od primitka obavijesti kazna će se smatrati plaćenom.

Novković nam kaže kako kaznu ne želi niti namjerava platiti, žalit će se. “I dalje ne mogu vjerovati da je netko iz komunalnog redarstva toliko neosjetljiv i da mu toliko smeta nekoliko posađenih biljaka i mala zelena ograda. Žalit ću se Prekršajnom sudu jer sam napravio nešto što se u Prekršajnom zakonu definira kao beznačajni prekršaj. Da, prekršio sam komunalni red ali zato da nešto uljepšam”, poručuje Novković.

Mini vrt kao znak otpora

Vrt u Preradovićevoj ulici ispred broja 14 Živković i Novković posadili su u jednom popodnevu nekoliko tjedana nakon razornog potresa koji je pogodio Zagreb. U danima duboke kolektivne krize i straha, uzrokovanih potresom i koronom, mali vrt usred grada razveselio je građane.

“Toliko smo vremena proveli u tom groznom, prašnjavom okruženju punom ruševina, da smo osjetili potrebu napraviti nešto lijepo, pa makar to bio kvadrat zelenila”, objasnila je Živković tada. Slike male šarene površine obišle su Hrvatsku, a onda je uslijedilo ružno upozorenje.

Vrt je, naime, netko anonimno prijavio komunalnom redarstvu iz kojeg su Živković i Novkoviću ekspresno dobili dopis u kojem se tražilo da se očituju na prijavu vezanu za „neovlaštenu sadnju cvijeća dana 23.04.2020. godine na javnoj zelenoj površini”. Naređeno im je i da površinu vrate u prvobitno stanje. Oboje su to u nevjerici odbili. “S ljudske razine mogu reći da nikada neću iskopati nikakvu živu biljku. Ako budem kažnjena, netko drugi će morati uništiti taj vrt”, rekla nam je tada Živković.

Vrt je danas devastiran

Uskoro se probudio građanski bunt. Popularna Facebook grupa Vratite magnoliju pozvala je, u znak podrške, građane da zasade male vrtove na zelenim površinama diljem grada, Odaziv je bio golem, a slične akcije uskoro su se pojavile i u drugim gradovima. Na trenutak se činilo da je Grad Zagreb odustao i uvidio bedastoću vlastitog poteza. No, sada vidimo da nije. Novković je duboko razočaran.

“Kazeta (zemljani dio, ograđen kamenom op.a.) je prije toga bila u očajnom stanju i jasno je da Zrinjevac nije vodio brigu o zelenilu u ulici. Mi smo potrošili vrijeme, novac i uložili trud da to uljepšamo za sve građane i onda se dogodi ovakvo nešto”, priča nam rezignirano.

Mini vrt je danas devastiran. “Prema našim saznanjima, navodno dio gosta obližnjeg ugostiteljskog objekta za drvo u sredini kazete vežu bicikle, a dio tu baca i opuške i ostavlja prazne pivske boce i drugo smeće”, priča Novković pa tužno dodaje i kako je netko usred dana došao i ukrao dio cvijeća. Poslao nam je i nekoliko fotografija koje kronološki prikazuju propadanje zelene površine i nebrigu Zrinjevca.

FOTO: privatni album
Vrt 1. lipnja
Vrt 2. srpnja
Vrt 11. srpnja
Vrt 22. srpnja