Kina ima novu metodu testiranja za koju se zbilja nadamo da neće stići do nas: analne briseve

Dio stručnjaka misli da bi mogli biti precizniji od testa nosa ili grla

Coronavirus cotton swab test tube. Covid-19. Isolated on blue background. Vector flat illustration.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Dok se kineske vlasti bore suzbiti rastuće infekcije s COVID-19 uoči kineske lunarne nove godine, u Pekingu su predstavljeni analni brisevi kao nova vrsta testa na koronavirus koji bi mogao biti puno precizniji, piše Forbes.

Državni televizijski kanal CCTV izvijestio je da su testovi rezervirani za rizične slučajeve iako se čini da ne postoji usklađena politika na kome bi ih trebalo primjenjivati.

Kažu da uzimanje analnih briseva uključuje putnike koji stižu u Peking, stanovnike centara u karanteni i, prema lokalnim dužnosnicima, skupinu od više od 1000 školaraca i učitelja za koje se vjeruje da su bili izloženi virusu.

Bolji kod blagih slučajeva

Test uključuje umetanje tampona s pamučnim vrhom u rektum, oko 1 do 2 centimetra koji se zatim testiraju na virus.

Zamjenik ravnatelja odjela za zarazne i respiratorne bolesti u pekinškoj bolnici You An, Li Tongzen, rekao je u intervjuu za državne medije, da bi testovi analnog brisa mogli biti precizniji od testa nosa ili grla.

Li je kazao da studije pokazuju da virus u anusu ili izmetu dulje traje nego u respiratornom traktu te da bi analni test mogao biti bolji u prepoznavanju bolesti u blagim i asimptomatskim slučajevima.

Kina koristi ekstremne mjere

Kina je bila spremna poduzeti vrlo ekstremne mjere u zaustavljanju širenja koronavirusa unutar svojih granica zaključavajući cijele gradove ili čak provincije, stavljajući u karantenu sve pridošlice na dulje vremensko razdoblje, a postoje i izvješća o prisilnom testiranju.

Čini se da je pristup u velikoj mjeri bio uspješan. Tako je najmnogoljudnija zemlja na svijetu uspjela izbjeći teška opterećenja i veliki broj umrlih koji se bilježi u drugim zemljama.

Život u Wuhanu, gdje je virus prvi puta otkriven prije više od godine dana, uglavnom se vratio u normalu. Broj slučajeva je nanovo počeo rasti, a vlasti na sve načine nastoje obuzdati epidemiju i cijepiti milijune uoči nadolazeće Mjesečeve Nove godine, kada milijuni Kineza putuju.

Ne slažu se svi s metodom

Ne slažu se svi stručnjaci s upotrebom analnih briseva za testiranje respiratorne bolesti. Glavni kritičar Yang Zhanqiu, patolog sa sveučilišta Wuhan, rekao je za kineski Global Times kako ne smatra da su brisevi nosa i grla najučinkovitiji testovi za COVID-19.

“Bilo je slučajeva pozitivnog testa u izmetu pacijenta ali niti jedan dokaz ne sugerira da se virus prenio kroz probavni sustav”, rekao je Yang.