Kina je bila zbilja ponosna na biljčicu koju su uzgojili na Mjesecu, ali sirota je odmah uvenula

Bila je to prva organska tvar ikad uzgojena u svemiru

FOTO: CHONGQING UNIVERSITY

Prije dva dana svi svjetski mediji raspisali su se o golemom uspjehu kineskih znanstvenika koji su uspjeli na Mjesecu uzgojiti biljku. Kineska svemirska postaja obavijestila je svijet da im je proklijala biljka pamuka, prva organska tvar koju su ljudi uspjeli uzgojiti u svemiru. No, sirota biljčica već je uvenula jer je kineska sonda Chang’e 4 trenutno u sleep načinu rada, odnosno miruje zbog prve lunarne noći kroz koju će proći otkako je sletjela na “tamnu stranu” Mjeseca.

Lunarna noć, inače, traje 13 i pol dana, a temperatura može pasti i do -180 Celzijevih stupnjeva. Zbog nepostojanja atmosfere na Mjesecu nemoguće je zadržati toplinu ili izolirati površinu pa je Mjesečeva noć naprosto bila preteška za malu biljčicu i nije ju uspjela preživjeti. Ipak, čini se da su kineski znanstvenici očekivali ovakav ishod.

Ništa ne može preživjeti

“Bilo kakav oblik života u kanisteru ne bi mogao preživjeti lunarnu noć”, rekao je voditelj projekta, profesor Xie Gengxin sa Chongqing Sveučilišta. Objasnio je da je sjeme pamuka proklijalo u izoliranom okruženju, odnosno u zatvorenom kanisteru na Chang’e-4 sondi. Uz pamuk su bili posijani i krumpir, uljana repica, cvjetovi uročnjaka uz plijesan i jajašca vinske mušice. Kineski znastvenici u kanisteru su osigurali sve životne uvjete: zrak, zemlju i vodu.

Kamere u kanisteru snimile su kako je sjeme pamuka proklijalo, ali ostale biljke i jajašca nisu. Profesor Xie objasnio je kako je eksperiment završio s početkom lunarne noći jer nakon toga ništa od kultura u kanisteru nema šanse oživjeti. Kineska svemirska organizacija potvrdila je za tamošnji državni medij da će se sve iz kanistera sada postupno razgraditi i da neće biti zagađenja za okoliš na Mjesecu.