Kina uspjela izgraditi 'umjetni Mjesec', postrojenje koje će oponašati površinu Mjeseca

Znanstvenicima će omogućiti simulaciju okruženja niske gravitacije

FOTO: Unsplash

Kineski znanstvenici izgradili su “umjetni Mjesec”, istraživačko postrojenje koje će znanstvenicima omogućiti simulaciju okruženja niske gravitacije korištenjem magnetizma, piše Live Science. Postrojenje koje će službeno biti pokrenuto ove godine, koristit će snažna magnetska polja unutar vakuumske komore, promjera 60 centimetara kako bi gravitacija “nestala”.

Li Ruilin, geotehnički inženjer na Kineskome sveučilištu rudarstva i tehnologije, rekao je za South China Morning Post da je komora, koja će biti ispunjena kamenjem i prašinom kako bi oponašala površinu mjeseca, prva takve vrste na svijetu i da bi mogla održavati uvjete niske gravitacije koliko god budu željeli.

Cilj je otkriti tehničke nedostatke prije slanja ekspedicije na Mjesec

Znanstvenici planiraju koristiti postrojenje za testiranje tehnologije, u dugotrajnim okruženjima niske gravitacije, prije slanja na Mjesec, gdje je gravitacija tek šestina njezine snage na Zemlji. To će omogućiti otklanjanje svih skupih tehničkih nedostataka i testiranje hoće li određene strukture preživjeti na površini Mjeseca te procijeniti održivost ljudskih naselja na Mjesecu.

Prema kineskim znanstvenicima, inspiracija je krenula od fizičara Andre Geima, sa Sveučilišta Manchester koji je 2000. godine dobio satiričku Ig Nobelovu nagradu za osmišljavanje eksperimenta sa žabom.

Planiraju izgraditi istraživačku stanicu na Mjesecu do 2029. godine

Trik levitacije koji je Geim koristio i koji se sada koristi u ovoj komori, zasniva se na efektu koji se naziva dijamagnetska levitacija. Atomi se sastoje od atomskih jezgri i sićušnih elektrona koji kruže u malim strujnim putanjama, te struje induciraju sićušna magnetska polja. Magnetska polja svih atoma u objektu, bilo da su kapljica vode ili žaba, poništavaju se i ne manifestiraju magnetizam.

No, ako primijenite vanjsko magnetsko polje na te atome, sve će se promijeniti, elektroni će modificirati svoje gibanje, stvarajući vlastito magnetsko polje koje će se suprotstaviti vanjskome polju. Ako je vanjski magnet dovoljno jak, magnetska sila odbijanja između njega i polja atoma, postat će dovoljno moćna da nadvlada gravitaciju i levitira objekt.

Testovi koji će se raditi u komori koristit će se za prikupljanje važnih informacija za kineski program istraživanja Mjeseca, Chang’e koji je dobio ime po kineskoj božici Mjeseca. Kina je objavila da će uspostaviti lunarnu istraživačku stanicu na mjesečevom južnom polu do 2029. godine.