Kineska letjelica koja je prva ikad sletjela na tamniju stranu Mjeseca poslala je nove slike na Zemlju. Fora su

Premda je Chang’e-4 već pri slijetanju poslao fotografije, ovo su prve detaljnije slike s te strane Mjeseca

FOTO: CGTN/Twitter

Kina je prošloga tjedna prvi puta u povijesti prizemljila letjelicu na udaljeniju stranu Mjeseca. Kineski program za istraživanje Mjeseca (CLEP) sada je na kineskoj društvenoj mreži Weibo objavio dvije nove fotografije tog južnog pola, od kojih je je jedna panoramska.

Fotografije su s letjelice Chang’e-4, koja sadrži i lunarni rover Yutu-2, opremljen s alatima poput radara koji može ispitivati dubinu Mjeseca. Na slici, Chang’e-4 se nalazi iza Yutu-2 rovera. Fotografije su na Zemlju poslane preko satelita Queqiao, koji služi kao komunikacijska spona između Chang’e-4 i Zemlje, budući da direktna komunikacija sa Zemljom nije moguća.

Imena po drevnim kineskim pričama

Inače, imena letjelice i komunikacijskog satelita povezana su s drevnim kineskim pričama i legendama, od kojih je jedna o drevnoj božici Chang’e koja živi na Mjesecu sa zecom imena Yutu. Queqiao, ime satelita, referenca je na most kojeg stvara jato svraka, koji jednom godišnje povezuje jedan ljubavni par sa Zemlje i Mjeseca.

Slike pak upućuju na to da su letjelica i komunikacijski satelit operativni i u dobrom stanju, istaknuo je CLEP u objavi na Weibu. Letjelica Chang’e-4 je fotografirala nakon što se Yutu-2 probudio iz stanja hibernacije u kojeg je ušao 4. siječnja, nedugo nakon slijetanja. Hibernacija je pokrenuta kako bi se izbjegnuo rad pod visokim temperaturama, budući da je letjelica sletjela u krater Von Kármán.