Nekad je nužno odabrati stranu

Kineski bogataši skupo plaćaju tečajeve učenja zapadnjačkih manira, uče ih kako čistiti naranču i biti pristojan

Neugodno se osjećaju na sastancima sa zapadnjacima

FOTO: Screenshot

Pet Kineskinja sjedi uspravno u svojim stolicama, pokraj njih dizajnerske torbice i cipele ubojito visokih peta, pozorno slušaju što im fotograf iz kineskog časopisa Tatler govori kako da poziraju kad ih snimaju na javnom mjestu. Objašnjava im šminku, svjetlo i koyxsinu obraza. Soba je dekorirana Pierre Frey zidnim tapetama i čaj se pijucka iz Bernardaud servisa. U rukama im je blok za bilješke i uče kako se ponašati pred kamerom.

Tečaj Kako elegantno pozirati ispred kamere je jedan od mnogih koji se nude u institutu Sarita, modernoj jednodnevnoj verziji škole koje pohađaju kineski novi bogataši. Drugi tečajevi koje škola nudi smješteni su u trendovskom kvartu Pekinga, Sanlitunu i uključuju učenje kako se odgajaju djeca, ponašanje za stolom i pravilno izgovaranje imena poznatih svjetskih brendova.

Sara Jane-Ho, utemeljiteljica škole, kaže da većina Kineza doživljava neugodne trenutke kada putuju izvan zemlje ili prisustvuju poslovnoj večeri sa strancima. Zato dolaze u njezinu školu da bi olakšali snalaženje u zapadnjačkim običajima. Uče kako se ponašati u internacionalnom okruženju. Ho je studirala na institutu Villa Pierrefeu u Švicarskoj. Do sada je u svoje škole, privukla nekoliko stotina dobrostojećih Kineza. Posao raste i upravo je otvorila podružnicu u Šangaju.

Skupi tečajevi

tečaj
Sve više Kineza putuje i želi znati zapadnjačke manire Screenshot

Kina ima 190 miljardera i više od 2 milijuna milijunaša te je po tome na drugom mjestu iza Sjedinjenih država, prema Forbesu i Boston Consulting Group. Puno bogataša nastalo je brzo sa rastućom kineskom ekonomijom i mnogim prilikama za biznis. Zemlja je bila u izolaciji 30 godina. Rast bogaćenja desio se u vrlo kratkom roku što je dobrostojeće pojedince izložilo velikom pritisku.

Kineski biznismeni neugodno se osjećaju na sastancima sa zapadnjačkim ili azijskim partnerima ako ne poznaju u nekoj mjeri njihove običaje. A neke im zapadnjačke finese mogu olakšati sklapanje posla. Već znanje kako se ugodno osjećati uz nož i viljušku pomaže, kaže James Hebbert koji predstavlja Seatton, brtitansku školu ponašanja u Kini.

Klijenti su obično vladini dužnosnici, djeca koja pohađaju prekooceanske škole, žene koje su zadužene da zabavljaju važne goste i oni koji uživaju putovati u inozemstvo. Sve više Kineza putuje i želi znati zapadnjačke manire. Možda u Europi izgleda obično kako oguliti naranču uz pomoć noža ali u Kini novi bogataši su spremni platiti da pokupe manire koje bi trebali imati svojim novim statusom. Herbert naplaćuje 20.000 jena, što je oko 3.243 dolara, po grupi od 10 polaznika za jednu poslijepodnevno predavanje.

Nedolično ponašanje na putovanjima

tečaj2
Kinesko nedolično ponašanje puni novinske naslove Screenshot

Jedan od najpopularnijih tečajeva instituta Sarita, Kako biti domaćin, košta 100.000 jena , odnosno oko 16.216 dolara za 12 dana na kojima klijent uči od vještine lagane konverzacije u društvu do izbora vina uz neko jelo. Čak je i kineski predsjednik kritiziran kako se ponaša na putovanju. Prošlog rujna na putu na Maldive, kineski predsjednik Jinping sugerirao je kineskim građanima da budu malo civiliziraniji kada putuju izvan Kine.

Više od 100.000 milijuna Kineza godišnje putuje u inozemstvo, a njihovo nedolično ponašanje puni novinske naslove, kao prljanje jedne egipatske skulpture, bacanje vruće vode na stjuardesu i uriniranje na otvorenom. Prošlog listopada kineska nacionalna turistička zajednica izdala je striktne upute kako se treba ponašati na putu. U knjižici na 64 stranice, kineski turisti su upozoreni da ne uriniraju u bazenima, da ne kradu prsluke za spašavanje iz aviona i da ne ostavljaju tragove stopa na toaletima. Kazne za takvo ponašanje uključuju kažnjavanje turističkog operatera i stavljanje nepristojnih turista na crnu listu.

Drugačije shvaćanje što je pristojno, a što nije

tečaj3
Sve što se smatralo sofisticiranim, proglašavalo buržaoskim i strogo se kažnjavalo Screenshot

“Kinezi nemaju manira, nisu ih ni od roditelja naučili. Uvijek sam iznenađen kada mi netko pridrži vrata u Parizu jer se u Kini to ne može dogoditi” kaže Yue-sai Kan, producent i autor knjige Etiquette for Modern Chinese, nacionalnog bestselera, prodanog u više od 3 milijuna primjeraka. Ponašanje koje zapadnjaci drže nepristojnim, proizlazi iz kulturoloških pitanja, pojam javnog prostora i privatnosti vrlo je različit u Kini. Druga neprikladna ponašanja datiraju od kulturne revolucije kada se sve što se smatralo sofisticiranim, proglašavalo buržaoskim i strogo se kažnjavalo.

“Kada se borite za hranu ne razmišljate o privatnosti”, objašnjava Ho. Ono što se izvan Kine smatra nepristojnim kao naguravanje, nečekanje u redu, glasan govor ili kopanje nosa na javnom mjestu, to je najnormalnije ponašanje većini Kineza. Kako se Kina otvara i povezuje sa svijetom, tako populacija postaje svjesnija kako ih percipiraju izvan Kine. Da bi prekinuli takvu reputaciju, puno bogatijih Kineza traži škole u kojima mogu naučiti osnove dobrog ponašanja. Dobri maniri postaju novi oblik stausnog simbola.

Kinezi razumiju da ih to što je njihova zemlja jedna od najmoćnijih na svijetu stavlja u poziciju da moraju učiti o drugim kulturama i ponašanju da bi olakšali poslovne i političke odnose. Prije je biti bogat značilo, kupiti veliki auto, a sada bogataši traže nešto drugo da bi pokazali razliku. Kineski prehrambeni gigant Bright Food Group Co. je u postupku kupnje zapadnjačih brendova hrane da promijeni i okus Kine. Kupuje se poznati brand za proizvodnju žitarica iz Britanije i kompanija koja proizvodi svinjetinu u Americi.