Kineski znanstvenici tvrde da su izolirali živi virus u ljudskim fekalijama. To sugerira nove načine prenošenja zaraze

Fekalni uzorci sadržavali su veće virusno opterećenje nego respiratorni uzorci

Seamless pattern of Coronavirus 2019-nCoV under a microscope. Flat vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

U izvješću, objavljenom u časopisu Emerging Infective Diseases, kineski znanstvenici navode da su izolirali živi koronavirus iz izmeta pacijenata umrlih od COVID-19, prenosi CIDRAP. U istome časopisu, stoji kako je, pak, druga skupina kineskih znanstvenika otkrila RNK virusa na površinama u hotelskim sobama koje se koriste za karantenu ljudi za koje se sumnja da su bolesni.

Fekalni uzorci sadržavali su veće virusno opterećenje nego respiratorni uzorci prikupljeni od pacijenta 17 do 28 dana nakon pojave simptoma. Znanstvenici nisu mogli izolirati živi virus iz fekalnih uzoraka prikupljenih kasnije, pokazali su se samo fragmenti RNK, a ne i virus.

Ovo ukazuje na novi način zaraze

Autori su upozorili da njihova otkrića pokazuju potrebu da bolničko osoblje pažljivo čisti površine nakon otpuštanja ili smrti pacijenta s Covidom-19 kako bi se izbjeglo potencijalno širenje virusa iz izmeta.

Spomenuli su i istraživanje iz 2004. godine koje sugerira da su neispravne kanalizacijske linije dovele do aerosolizacije izmeta kontaminiranog SARS-CoV-1 virusom u stambenoj zgradi u Hong Kongu tijekom epidemije SARS-a gdje se razboljelo 329 stanara, a 42 umrlo.

Izolacija infektivnog SARS-CoV-2 virusa u izmetu pokazuje na mogućnost fekalno-oralnog prijenosa ili fekalno-respiratornog prijenosa putem aerosoliziranog izmeta, napisali su.

Virus je ostao na plahti

U drugom istraživanju, pak, znanstvenici su otkrili virus na posteljini studenata koji su se vratili u Kinu nakon studija u inozemstvu te su morali provesti 2 tjedna u hotelskoj karanteni. Iako bez simptoma, bili su pozitivni na koronavirus.

Tri sata nakon pozitivnog testa, znanstvenici su prikupili uzorke s kvaka na vratima, prekidača za svjetlo, ručki slavine, toplomjera, daljinca za TV, jastučnica, plahti, prekrivača, ručnika, toaleta. Šest od 11 uzorka testirano je pozitivno na koronavirus. Posteljina s kojom je pacijent imao dulji kontakt pokazala je veliko virusno opterećenje.

Bolesnici koji nemaju simptome zbog velikog gubitka virusnog opterećenja mogu lako kontaminirati okoliš u kratkome razdoblju, pišu autori, ali živi virus iz uzoraka nije izoliran. Autori savjetuju da se korištena posteljina ne trese nakon uklanjanja i da se temeljito opere i osuši prije nove upotrebe.