Kinezi su klonirali majmuna genetski najsličnijeg čovjeku, misle da će to ubrzati istraživanja novih lijekova

Nazvali su ga ReTro, prema znanstvenoj metodi trophoblast replacemement koju su koristili

FOTO: Wikipedia/Ilustracija

Kineski znanstvenici klonirali su prvog rezus majmuna, vrstu koja se naširoko koristi u medicinskim istraživanjima jer ima fiziologiju sličnu ljudskoj, piše BBC. To bi moglo ubrzati testiranje lijekova jer ljudima genetski identične životinje daju jednake rezultate što istraživanjima pruža veću sigurnost.

Prethodni pokušaji nisu doveli do potomaka ili bi potomci umrli nekoliko sati kasnije.

Kloniranje se smatra uspješnim

Znanstvenici u časopisu Nature Communications pišu da su učinili isto kao kod najpoznatije klonirane životinje, ovce Dolly, iz 1996. godine, ali sada s rezus majmunom.

Životinja je ostala zdrava više od dvije godine i kloniranje se smatra uspješnim. Otkrili su da, u neuspjelim pokušajima, placente koje opskrbljuju kisik i hranjive tvari rastućem fetusu, nisu bile pravilno reprogramirane procesom kloniranja i zato se nisu normalno razvile.

Korišteno je 113 embrija, od kojih je 11 bilo implantirano, postigli su dvije trudnoće i jednog živog potomka. Majmuna su nazvali Re Tro, prema znanstvenoj metodi trophoblast replacement koju su koristili.

Istraživanje dobilo sva etička odobenja

Britanska dobrotvorna organizacija za prevenciju okrutnosti nad životinjama RSPCA, je duboko zabrinuta zbog ovakvih eksperimenata i kažu da je primjena u stvarnom životu godinama daleko i da će razvoj tehnologije zahtijevati više životinjskih modela.

“Brinemo zbog velikog broja životinja koje proživljavaju patnju u ovim eksperimentima uz vrlo niske stope uspjeha. Primati su inteligentni i osjećajni, a ne samo alati za istraživanje”, kazali su.

Kineski znanstvenici kažu za BBC da je njihov cilj dobiti što više kloniranih majmuna, uz smanjenje broja korištenih embrija i dodaju da su za istraživanje dobili sva etička odobrenja.