Klamidija je golemi problem; stručnjaci su sad pronašli novi način kako uništiti zaražene stanice

Postigli su stopu uspješnosti od 65 posto u prevenciji infekcije, nakon jedne doze

Chlamydia trachomatis bacteria, 3D illustration showing elementary bodies green, extracellular and reticulate bodies red, intracellular
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Klamidija je seksualno prenosiva bolest, često bez ikakvih simptoma koja jednako pogađa i muškarce i žene. Ova bakterijska infekcija je opasna jer ljudi često ni ne znaju da je imaju. Ako se ne liječi, tijekom vremena, dovodi do zdravstvenih problema uključujući neplodnost. To je trenutno najčešća spolno prenosiva bolest na svijetu.

Znanstvenici sa sveučilišta Waterloo u Kanadi razvili su novi način liječenja klamidije koji djeluje i na sprečavanje širenja bolesti, javlja Interesting Engineering. Klamidija se sada liječi antibioticima. Novi tretman je vrsta genske terapije. Znanstvenici kažu da su već postigli stopu uspješnosti od 65 posto u prevenciji infekcije, poslije samo jedne doze. Ovo nas svakako oslobađa straha od na antibiotike otpornih sojeva ove bakterije.

Čiste se oštećene stanice i regeneriraju nove

Američka agencija za hranu i lijekove nedavno je odobrila prvi lijek baziran na siRNK. To je klasa dvolančanih RNK molekula koje interferiraju a ekspresijom određenih gena. Novi tretman koristi siRNK za ciljanje gena koji se zove PDFGR-beta, odgovornog za nastanak proteina u ženskom reproduktivnom traktu koji vežu bakteriju klamidije i omogućavaju širenje bolesti. Novi tretman zaustavlja te gene.

To nije sve kako nova terapija djeluje. Tretman koristi nanotehnologiju za aktivaciju razgradnje zaraženih stanica. Na taj način dolazi do detoksikacije ljudskog organizma jer se čiste oštećene stanice i regeneriraju nove. Novim procesom zaražene stanice formiraju mjehur oko bakterije i uništavaju je. Tretman djeluje na dvije razine. Spriječava klamidiju da se širi i tjera stanice da je razaraju. Studija je objavljena u časopisu Nature.