Zašto je Klek odličan izbor za vikend planinarenje?

Klek se često naziva kolijevkom hrvatskog planinarstva

FOTO: Unsplash.com

Na istočnom rubu Velike Kapele, iznad grada Ogulina, uzdiže se impresivan stjenoviti vrh poznat kao Klek. Sa svojih 1182 metra visine, Klek dominira krajolikom svojom masivnom pojavom.

Njegova izdužena silueta koja se proteže u smjeru sjeverozapad-jugoistok, obavijena je šumskim pokrovom sve do podnožja, dok se oko njega šire prostrane livade.

Polazište za planinarenje na Kleku

Najčešće polazište za planinarenje na Kleku je iz samog grada Ogulina, gdje se može pristupiti raznim stazama i putovima koji vode prema vrhu.

Jedna od najpopularnijih staza je ona koja vodi preko “Staze izvora rječice Dobre” do vrha Kleka. Ova ruta pruža spektakularne poglede na okolne planine i doline te je često odabrana zbog svoje ljepote i umjerenog stupnja zahtjevnosti.

Na samom vrhu Kleka nalazi se mala kamena glavica promjera desetak metara, okružena strminama. Sa samog vrha pruža se prekrasan panoramski pogled prema Bjelolasici, Risnjaku, Ogulinu i jezeru Sabljaci, dok se u povoljnim vremenskim uvjetima mogu u daljini nazrijeti i Alpe.

Klek planinarenje
Unsplash

Klek se često naziva kolijevkom hrvatskog planinarstva

Vrh Kleka ima posebno značenje u povijesti planinarstva u Hrvatskoj. Ona je bila prva škola hrvatskih alpinista, mjesto gdje su izvedeni brojni prvenstveni penjački usponi, što je uvelike doprinijelo razvoju planinarske kulture u zemlji.

Zbog toga, Klek se često naziva kolijevkom hrvatskog planinarstva. Vrh Kleka označen je crveno-bijelim čeličnim stupom, s usidrenim sajlicama, te su ugrađeni žigovi Hrvatskog planinarskog saveza i Gorske službe spašavanja.

Klek ostaje ne samo prirodna znamenitost već i povijesno središte planinarenja u Hrvatskoj.