Klimatske promjene očito utječu i na boju oceana, nova studija kaže da će ih pola promijeniti boju

Suptropski oceani bit će više plavi, a oni oko ekvatora i polova zeleniji

, Image: 88129620, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Tetra Images
FOTO: Profimedia, Tetra Images

Do kraja dvadeset i prvog stoljeća, klimatske promjene najvjerojatnije će utjecati na boju polovice oceana na Zemlji. Suptropski oceani bit će plaviji, a oni oko ekvatora i polova zeleniji, kako temperature budu rasle, kaže studija s MIT-ja objavljena u Nature Communications. Boja oceana ovisi o interakciji sunčeve svjetlosti i onoga što je u vodi.

Mikroskopske morske alge ili fitoplanktoni su ključni pokazatelj zdravlja mora, vidljivi na satelitskim snimkama. Kod fotosinteze, klorofil u fitoplanktonu apsorbira plavo svjetlo iz spektra pa se algama bogata područja doimaju zelenijima. U dijelovima gdje je fitoplanktona manje, u nekim slučajevima i manje morskog života općenito, oceani će izgledati plaviji jer molekule vode apsorbiraju sve osim plavog svjetla u spektru.

Zatopljenje mora ubrzat će promjene

Rezultati kompjuterske simulacije znanstvenika s MIT-ja odražavaju točno ono što postojeće satelitske slike pokazuju, i tako dokazuju da ovaj model može biti korišten u predviđanju promjena razine fitoplanktona zbog zatopljenja mora. Promjene u broju klorofila mogu biti posljedica klimatskih promjena, ali na njih mogu utjecati i normalni vremenski događaju kao El Nino koji se pojavi svakih nekoliko godina.

Dok mjerenje klorofila sugerira se da će se značajan pomak zbiti do 2055. godine, plavo-zelene valne duljine projiciraju da će se promjene dogoditi puno prije. Uznemirujuće je zamišljati našu plavu planetu da na nekim dijelovima postaje sve zelenija zbog algi, a u drugima duboko mrtva, takve promjene mijenjaju nepovratno cijele morske prehrambene mreže i oceanski eko sustav u cjelini.