Koje su šanse da su Izraelci stvarno uspjeli stvoriti lijek za uništenje karcinoma? Stručnjaci su skeptični

Tvrde da su razvili nove strukture peptida koji će ciljati tumore bez izazivanja nuspojava

Abstract vector background. Viruses, bacteria Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Dobitnik Nobelove nagrade za postignuća na polju imunoterapije 2018. godine, profesor imunologije James Allison kazao je u prosincu da ćemo uskoro biti bliže izliječenju nekih karcinoma, govoreći o napretku u liječenju nekih vrsta karcinoma ali ujedno kazavši da će karcinomi uvijek postojati. A jučer, iz izraelske kompanije Accelerated Evolution Biotechnologies Ltd kažu da nije u pravu i da im je uspjelo razviti nove strukture peptida koji će, kako oni tvrde, ciljati tumore bez izazivanja nuspojava.

Uspoređuju to s trostrukim koktelom lijekova koji se koriste za AIDS, a ciljaju virus na puno načina odjednom. Mreža malih proteinskih fragmenata, peptida koji se mogu obamotati oko stanica karcinoma kao hobotnica, napada tumore s više strana dosežući područja gdje druge molekule ne dopiru jer su prevelike. Oni kažu da su peptidi tako delikatni da se moraju kretati ispod radara imunološkog sustava da bi se prevenirao protunapad i nuspojave.

Još smo daleko od eliminiranja bolesti

Kritičari kažu da su zaključci Izraelaca preuranjeni jer su načinili tek jednu studiju na miševima, nitko još nije vidio rezultate, a i sami autori priznaju da će pokusi na ljudima trajati godinama. A malo je vjerojatno da ćemo ikada imati jedinstven način liječenja za sve vrste karcinoma. “Svi se nadamo da su izraelski znanstvenici u pravu ali moramo biti svjesni da je ova objava daleko od učinkovitog tretmana za ljude sa karcinomom”, kaže dr. Len Lichtenfeld iz American Chemical Society-a. Podaci studije još nisu objavljeni, tek najava u intervjuu The Jerusalem Postu.

Iako je znanost učinila velike korake u inovativnim tretmanima protiv karcinoma, još smo daleko od eliminiranja bolesti, sa više od 18 milijuna novih slučajeva godišnje i 8,2 milijuna umrlih, pokazuju podaci. Prošle godine dodijeljena je Nobelova nagrada inovatorima Amerikancu Jamesu Allisonu i Japancu Tasuku Honju za postignuća u napretku imunoterapije. Imunoterapija je novi čudesni tretman, jer uvježbava pacijentov imunološki sustav da se sam obrani protiv bolesti.

Peptidi su zasad još preosjetljivi

Peptidi, aminokiseline povezane u lancu, su jeftini i manje vjerojatno izazivaju nuspojave. Tri peptida se već koriste za ciljanje hormona koji hrane rast tumora ali niti jedan ne napada sam tumor dok drugi lijekovi protiv karcinoma uništavaju sam tumor.

Mnogi vide potencijal u peptidima da će jednoga dana moći učiniti sve u višetrukom napadu na tumorske stanice i to je ono što Izraelci tvrde da su već postigli. Studija iz prošle godine kaže da su peptidi preosjetljivi, žive kratko, što znači da nemaju potrebnu izdržljivost za napad na tumore. Nastojalo se produžiti im život i ojačati ih, ali za sada bez uspjeha.