Koktel antibiotika i antitijela prilično efikasno ubija superbakteriju MRSA-u

Koktel atitijela i antibiotika oko 1000 puta učinkovitiji protiv MRSE nego vankomicin

FOTO: Rodolfo Parulan/Flickr

Tehnika, posuđena od terapije koja se koristi za liječenje karcinoma, ponaša se tako da ciljano napada bakterije otporne na većinu antibiotika, kaže najnovija studija objavljena u časopisu Nature. Znanstvenici su pridružili jedan antibiotik antitijelima i otkrili da je kombinacija postigla čudesne rezultate kod miševa u borbi protiv smrtne bakterije MRSA-e.

Miševe su zarazili zlatnim stafilokokom, najotpornijom vrstom iz obitelji stafilokoka. Zatim su je liječili ovom kombnacijom lijeka ili vankomicinom, jakim antibiotikom sa kojim se MRSA sada tretira.

Pokazalo se da je koktel atitijela i antibiotika oko 1000 puta učinkovitiji protiv MRSA-e nego vankomicin. Vjeruje se da se MRSA skriva unutar stanice pa je uobičajenim antibioticima teško do nje doprijeti.

Koktel antibiotika i antitijela okači se za bakteriju

15116549391_022190424d_b
MRSA kolonije na laboratorijskom uzorku Iqbal Osman/Flickr

Većina konvencionalnih antibiotika je fantastična u ubijanju stafilokoka izvan stanica, ali jadna u ubijanju bakterija unutar stanica, kaže Sanjeev Mariayhasan iz kompanije Genetech u San Franciscu, i koautor studije. Problem koji treba riješiti je kako ubiti bakteriju kada uđe u stanicu.

Koktel antibiotika i antitijela okači se za bakteriju dok se ona slobodno kreće po mišjem tijelu. Jednom kada bakterija napadne stanice, encimi razbijaju vezu između komponenata koktela, omogućujući antibiotiku da ubije bakteriju prije nego načini štetu.

Iako se slična kombinacija lijeka koristi u liječenju karcinoma dojke, moguće je da ova tehnologija ne bude toliko efikasna kod ljudi. Imunološke stanice koje napada stafilokok drugačije su kod ljudi i miševa. Ali kad bi ova metoda funkcionirala kod ljudi, to bi vodilo posve novom pristupu u obračunu sa bakterijama otpornima na antibiotike.

Stafilokokne bakterije odgovorne su za cijeli niz stanja, od jednostavnih kožnih infekcija kao što su prištići do smrtnih bolesti kakav je meningitis. Podaci za Ameriku kažu da se godišnje zarazi 75 tisuća ljudi, a od toga umre 10.000.