Kolekcionar je kupio dva prljava prozora za 6000 dolara. Ispostavilo se da su Tiffanyjevi, prodani su za 200.000

Aukcijska kuća otkriće prozora opisala je kao nevjerojatno

FOTO: Screenshot CBS News

Prošle jeseni, kolekcionar antikviteta Paul Brown, čuo je o dva velika, okrugla vitraja prekrivena prljavštinom u jednoj crkvi u Philadelphiji. Zgrada je sagrađena 1901. godine, a otkupio ju je Kršćanski centar Emmanuel koji ju je pretvorio u bogoslužni prostor i centar za mlade. The New York Times piše da je Brown saznao za prozore na Facebook Marketplaceu. Netko je pitao tko želi kupiti prozore prije nego što ih majstor izvadi čekićem.

Brown je prozore, nekoliko drvenih klupa i vrata, platio 6000 dolara. Radnici su morali tjednima pažljivo i pedantno uklanjati raznobojno staklo s kamenih zidova. Kolekcionar je prozore odnio na procjenu u aukcijsku kuću Freeman’s, u Philadelphiji. Pokazalo se da vrijede puno više, između 150.000 do 250.000 dolara, za svaki. Iz aukcijske kuće kažu za Philadelphia Inquirer da je otkriće prozora nevjerojatno i da vjeruju da se takvo što više nikada neće pojaviti.

Pretpostavlja se da su prozori napravljeni 1904. godine

Freeman’s pretpostavlja da su prozore 1904. godine napravili Tiffany Studios. Radionicu je osnovao Louis Comfort Tiffany, a postali su poznati po prekrasnim staklenim prozorima i svjetiljkama koje su postale jedan od najprepoznatljivijih simbola dekorativne umjetnosti tijekom američkog Gilded Age. Brown kaže za Times da je prozore kupio jer su bili prelijepi i krasne ljubičaste boje, ni ne sluteći da su Tiffany.

Pastor koji je prodao prozore kazao je da ih je prodao jer su bili u lošem stanju i sada kaže da je njegovo neznanje iskorišteno. Ni ljubitelji povijesti nisu bili svjesni porijekla prozora. Kada je 2020. godine grupa nominirala crkvu za povijesni status, na 35 stranica, ne spominju se Tiffany prozori. Prekrasni okrugli prozori prodani su, na jučerašnjoj aukciji, za 200.000 dolara. Brown obećava da će dio novca donirati Kršćanskom centru gdje ih je kupio.