Koliko dugo će trebati da se razvije cjepivo protiv koronavirusa? Pa, jedno potencijalno leži u frizeru 4 godine

'Pokušavali smo dobiti investitore ili bespovratna sredstva', kaže šef Centra za razvoj cjepiva teksaške dječje bolnice

Dangerous flu strain cases as a medical health risk concept. deadly outbreak infection. pandemic, epidemic, endemic.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nakon niza godina istraživanja, 2016. godine dr. Peter Hotez i njegov tim znanstvenika u Teksasu radili su na razvoju cjepiva za zaštitu od smrtonosnog soja koronavirusa, ali nedostajalo je novca da započnu testiranje na ljudima, piše ABC News.

“Pokušavali smo dobiti investitore ili bespovratna sredstva” kaže Hotez, direktor Centra za razvoj cjepiva Teksaške dječje bolnice i dekan Nacionalne škole za tropsku medicinu pri Medicinskom fakultetu Baylor u Houstonu. “Ali jednostavno nismo uspjeli pobuditi veći interes.”

Cjepivo je u zamrzivaču već četiri godine?

“To je bila velika propuštena prilika”, kažu znanstvenici jer su SARS i MERS tada morali pokrenuti velika ulaganja u razvoj cjepiva u očekivanju drugih sličnih epidemija kakva je ova danas.

Umjesto toga, cjepivo protiv SARS-a, kreirano u suradnji Hotezovog tima i znanstvenika Medicinskog fakulteta Texas, Galveston, leži u zamrzivaču, ništa bliže komercijalnoj proizvodnji nego prije četiri godine.

‘Mogli smo biti spremni’

“U protekle četiri godine mogli smo testirati učinkovitost cjepiva i biti spremni za novu epidemiju”, kaže Hotez koji vjeruje da je cjepivo moglo pružiti zaštitu protiv novog koronavirusa. Hotez je ovu poruku uputio američkom Kongresu ističući da bi vlada trebala promijeniti način na koji financira razvoj cjepiva.

Sada, ni uz najveće napore nitko neće imati spremno cjepivo još više od godine dana. Hotez kaže da je osobito zabrinut za stariju populaciju i zdravstvene radnike. Pred Kongresom je napomenuo i da su ulozi vrlo veliki, a količina novca potrebna za financiranje nastavka istraživanja je vrlo skromna.

Problem je što testiranje traje mjesecima

Dr. James LeDuc, direktor Nacionalnog laboratorija Galveston, rekao je da su nastavili rad na cjepivu protiv SARS-a koji su razvijali sa Hotezovim timom. Prošli mjesec dobili su uzorak živog koronavirusa i koristit će ga za testiranje cjepiva na miševima. Problem je i što proces uzgoja kolonije miševa, genetski projektiranih da repliciraju ljudsku bolest, traje mjesecima.

LeDuc kaže kako je šteta što su morali prestati s daljnjim istraživanjima i sada ih moraju ponovno pokušati pokrenuti. Hotez već tjednima pokušava od farmaceutskih kompanija osigurati tri milijuna dolara potrebnih za početak testiranja sigurnosti cjepiva na ljudima ali do sada se još nitko nije odazvao. Dobio je i odgovor da kompanije čekaju da vide hoće li se ova infekcija vraćati iz godine u godinu.

Hotez kaže da je osobito zabrinut za stariju populaciju i zdravstvene radnike. Pred Kongresom je i napomenuo da su ulozi vrlo veliki, a količina novca potrebna za financiranje nastavka istraživanja je vrlo skromna.