Koliko vremena treba proći između infekcije i boostera? Evo što kažu stručnjaci

Temeljem nekih izvješća, liječnici savjetuju ljudima da ne odlaze po booster neko vrijeme nakon infekcije

A senior citizen is immunized with the Pfizer BioNTech vaccine against COVID-19 by medical personnel in a vaccination unit at the Convention Center in Toluca, State of Mexico, aboard a car during the health emergency and the orange epidemiological traffic light in the capital. The vaccination process took approximately 45 minutes, including observation time.
Older Adults In Mexico Receive Covid-19 Vaccine From A Car, Mexico City - 12 Mar 2021,Image: 597175928, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ako ste primili dvije doze cjepiva i upravo ste testirani pozitivno na covid, a još niste dobili booster, trebate li nakon što ozdravite, odmah krenuti po dodatno cjepivo? Health piše da službene preporuke američkog Centra za prevenciju bolest i kontrolu kažu da po booster treba otići čim završite s izolacijom i simptomi se povuku, što znači da ste bez temperature bili 24 sata. Ipak, temeljem nekih izvješća, liječnici savjetuju ljudima da ne odlaze po booster još neko vrijeme, 30, 60 i čak 90 dana može proći prije sljedećeg cjepiva.

“Ako ste bili cijepljeni dva puta, a zatim ste dobili infekciju covidom, ta infekcija zapravo ima ulogu sličnu boosteru. Infekcijom ste dobili booster prirodnog imuniteta”, misli dr. Michael Bauer, iz bolnice u Lake Forestu. Podaci iz ranijih razdoblja pandemije sugeriraju da je malo vjerojatno da će se ljudi odmah ponovno zaraziti. Jedna studija, objavljena u JAMA Internal Medicine, proučavala je ljude koji su imali covid u siječnju 2020.godine. Vjerojatnost da će se opet zaraziti u roku od 90 dana bila je iznimno niska, kaže studija.

Nije jasno koliko prethodna infekcija štiti od omikrona

Sada kada je omikron postao dominantna varijanta, nije jasno koliko bi prethodna infekcija mogla zaštiti od nove infekcije covidom. Stručnjaci priznaju da još nemaju podataka i ne znaju odgovor. Studija koja još nije recenzirana, ispitala je ponovne infekcije u Južnoj Africi. Na temelju podataka o populaciji, našli su dokaze koji upućuju na to da omikron može izbjeći imunitet postignut prethodnom infekcijom. Zasebno izvješće Imperial College u Londonu, isto još nerecenzirano, procjenjuje da je rizik od ponovne infekcije 5.4 puta veći kod omikrona, u usporedbi s deltom.

“Mislim da je jedan od problema s prirodnom infekcijom taj što odgovori antitijela koje ćete imati i imunološki odgovori mogu biti promjenjivi”, kaže dr. Jonathan Li, s Harvarda. “Jednostavno ne znamo koliko će nedavna infekcija zaštititi tu osobu od nove infekcije, a booster je standardiziran i pouzdanije sredstvo za pružanje dugotrajnije zaštite”, kazao je Li za Health.

Za omikron nedostaju podaci

“Centri za prevenciju bolesti i kontrolu kažu da ne postoji određeni interval, nakon oporavka od infekcije, koji trebate pričekati da primite booster dozu”, kaže za Health dr. William Schaffner, sa Sveučilišta Vanderbilt. On kaže da bi preporučio booster jer nema sigurnosnih problema, a koristi dokazano ima. “Mnogi liječnici će pacijentima savjetovati, ako su cijepljeni i tek se oporavljaju od infekcije, da pričekaju 30 do 60 dana”, kaže dr. Bauer.

“Oko omikrona, međutim, nedostaje podataka ali mi obično čekamo 90 dana”, kaže dr. Aaron E. Glatt, šef odjela zaraznih bolesti u bolnici Mount Sinai u New Yorku. “Ali ako vam je potreban booster zbog posla ili putovanja, nije ga opasno uzeti”, smatra dr. Glatt.