Konačno lijepa vijest. Općina Omišalj upravo je otvorila svoj proračun, da se vidi na što se troši

Kao i u slučaju Bjelovara, aplikaciju je izradio Vuk Vuković, voditelj projekta Transparentor.org

Općina Omišalj postala je prva općina te druga jedinica lokalne samouprave, nakon grada Bjelovara, koja je uvela potpunu transparentnost proračuna. To, ukratko, znači ne samo da se objavljuju sve isplate po nabavama, nego i plaće zaposlenih i sve pojedinačne isplate iz proračuna, bez obzira na to koliko su male i u koju su svrhu napravljene. Osim toga, Omišalj je napravio i korak dalje s javnom objavom sadržaja svih potpisanih ugovora.

Od jučer je, naime, aktivna aplikacija putem koje će se moći pratiti svi troškovi Općine Omišalj od početka 2020. nadalje. Vuk Vuković, naš ekonomski analitičar s doktoratom Sveučilišta u Oxfordu i voditelj projekta Transparentor.org, s partnerima je izradio ovu aplikaciju, kao i u slučaju Bjelovara – prvoga grada koji je otvorio svoj proračun. Aplikacija o transparentnosti proračuna nudi uvid u sve troškove i sve račune koje Općina Omišalj ima prema svim svojim korisnicima, od plaća zaposlenika, do detalja svakog javnog natječaja koje općina provodi.

Zašto je tijekom krize ključno znati kako se troši novac građana?

Vuković ističe kako se radi o prvom koraku u borbi protiv korupcije, nepotizma, namještenih javnih natječaja i ekonomskih boljki Hrvatske, koje ju čine posebno osjetljivom na nadolazeću ekonomsku krizu. “U idućih godinu i pol suočavat ćemo se s posljedicama koronavirusa na ekonomiju. Proračuni svih javnih tijela bit će maksimalno rastegnuti – jako će padati prihodi i morat će se rezati rashodi i ići u zaduživanja. Baš zato je ključno znati točno na što se u ovom trenutku troši *naš* novac”, naglašava ekonomist.

Načelnica Općine Omišalj Mirela Ahmetović, koja se odlučila na otvaranje proračuna jer joj se svidjelo što je gradonačelnik Hrebak napravio u Bjelovaru, ističe kako transparentnost u proračunskim isplatama olakšava kontrolu upravljanja proračunom i u različitim kriznim situacijama, poput ove u kojoj se trenutno nalazimo zbog pandemije koronavirusa. “Aplikacija potpune transparentnosti proračuna zasigurno će utjecati na to da javnost u ovim okolnostima bude mirnija po pitanju trošenja njihovih sredstava jer će o tome, pomoću jednog klika, imati potpune informacije”, kaže Ahmetović.

Transparentnost kao temelj društvene solidarnosti

Dodaje, pritom, kako transparentnost nije samo borba protiv korupcije, već i temelj društvene solidarnosti. U Omišlju će, stoga, svoje napore tijekom ove krize usmjeriti u pomoć njihovim poduzećima da prežive i radnicima da zadrže svoje poslove. “Putem Programa potpune transparentnosti proračuna čitava javnost moći će vidjeti točno kako mi to uspješno radimo”, ističe Ahmetović.

Krajem prošle godine, načelnica je u razgovoru za Telegram kazala kako, iako su prva općina koja se odlučila na ovaj iskorak, ne bi voljeli ostati jedina. “Voljeli bismo i da drugi slijede naš primjer kako smo mi slijedili primjer Bjelovara”, rekla je tada za Telegram, dodajući kako potezom otvaranja proračuna želi razbiti mit o lokalnim šerifima jer nisu svi isti te kako među njima “postoje časni ljudi koji rade častan posao”.

Vuković: Svako zapošljavanje po vezi oslabljuje borbu protiv krize

Vuković u kontekstu iskoraka u Omišlju i krize uzrokovane pandemijom koronavirusa poručuje kako svako zapošljavanje po vezi, a ne po kvaliteti kandidata, oslabljuje sposobnost društva da se bori protiv krize. “U takvim uvjetima, od životne je važnosti ovu krizu shvatiti kao poziv na otriježnjenje i krenuti u strukturne reforme funkcioniranja države, što uključuje i lokalnu i regionalnu samoupravu”, apelira.

Smatra i kako ovim iskorakom Općina Omišalj šalje jasnu poruku da će tokom nadolazeće ekonomske krize stavljati naglasak na istinske političke reforme koje sprječavaju zlouporabe javnog novca te da će štititi svoje građane i svoja poduzeća od neefikasnosti i koruptivnog djelovanja. “Smatramo stoga da je projekt transparentnosti proračuna nužan u borbi protiv nadolazeće recesije, da spriječi koruptivno djelovanje, političko kadroviranje i neefikasno trošenje javnog novca”, zaključuje Vuković.