Konačno su objavljene detaljnije upute za rad trgovina, knjižnica, javnog prijevoza... Izvukli smo najbitnije

Ključno je osigurati fizičku distancu, smanjiti fizičke kontakte i uporno dezinficirati prostor i ruke

06.04.2020., Zagreb - Nacionalni stozer civilne zastite odrzao je konferenciju za medije o najnovijim detaljima sirenja koronavirusa u Hrvatskoj. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Kao što je najavljeno na današnjoj presici Nacionalnog stožera civilne zaštite, objavljene su preporuke za obavljanje aktivnosti koje je Vlada odlučila dopustiti u prvoj fazi popuštanja mjera protiv koronavirusa. Na stranicama HZJZ-a tako su objavljene preporuke za sprječavanje infekcije u trgovinama, u željezničkom, tramvajskom, autobusnom i brodskom prijevozu, ali i preporuke za rad knjižnica i muzeja, kao i one za trening sportaša.

Preporuke za sprečavanje infekcije u trgovinama

Što se tiče preporuka za radu trgovinama, HZJZ piše da je nužno osigurati fizički razmak među kupcima te između kupaca i radnika trgovine. Potrebno je također omogućiti dezinfekciju ruku kupcima na ulasku u trgovinu te smanjiti bliski kontakt radnika koji rade u odvojenim smjenama, savjetuju epidemiolozi, te detaljno objašnjavaju kako smanjiti fizičke kontakte. Preporuke smo ovdje saželi, a u punom obliku može ih se pronaći ovdje.

Maksimalni broj kupaca koji mogu istovremeno boraviti u trgovini ovisi o neto površini trgovine. Preporuka je da se pušta najviše 15 kupaca na 100 m² neto. Također je preporučeno ograničenje broja kupaca. Nakon što u trgovinu uđe maksimalno dozvoljen broj kupaca, daljnji ulasci su mogući tek kad netko od kupaca izađe, tj. na jednog koji izađe, jedan može ući. Posebna pravila vrijedit će za trgovine tekstila, u kojima se preporučuje prodaja bez isprobavanja odjevnih predmeta. Ne preporučuje se isprobavanje odjevnih predmeta koji se oblače i svlače preko glave. Ako je nužno isprobati odjevne predmete, nekupljena roba mora se spremiti na pet dana u za to predviđeni prostor prije ponovnog stavljanja u prodaju. Preporučuje se i ograničenje broja košarice i kolica u prodavaonicama.

Osoblje koje ulazi u bliski kontakt s kupcima treba prilikom interakcije s kupcem koristiti zaštitnu masku koja prekriva nos i usta. Treba im stalno biti na raspolaganju dezinfekcijsko sredstvo kojim će periodički dezinficirati ruke. Savjetuje se i osiguravanje razmak od minimalno dva metra , te postavljanje zaštitne pregrade. Treba poticati beskontaktno plaćanje kreditnim karticama. Treba osigurati minimalni kontakt između djelatnika u različitim smjenama, a ta bi se mjera trebala bi se sprovesti kroz dvosmjenski rad. Najbolje bi bilo organizirati rad dvokratno, a površine dezinficirati prebrisavanjem dezinficijensom na bazi alkohola.

Na ulazu u trgovinu treba kupcima biti osiguran dispenzer s dezinfekcijskim sredstvom za ruke i jasno istaknuta obavijest o obvezi dezinfekcije ruku pri ulasku. Treba jasno upozoriti na obavezu održavanja razmaka, a kvake, rukohvate i ostale površine koje kupci često dodiruju trebaju se kontinuirano prebrisavati dezinficijensom na bazi alkohola. Nadzor nad zdravstvenim stanjem osoblja trebao bi se vršiti kroz dnevno mjerenje tjelesne temperature prije dolaska na posao. Ako je tjelesna temperatura viša od 37,2 °C, ako se osoba osjeća bolesno ili ima bilo koje znakove bolesti, treba se javiti nadređenom i ne dolaziti na posao dok ne razgovara s liječnikom.

Preporuke za rad u prijevozu

Što se tiče rada u željezničkom putničkom prometu, HZJZ preporučuje da se kabina strojovođe i radna okolina dezinficiraju nekoliko puta dnevno. Također, napominju da je važno redovito prati ruke ili ih dezinficirati te da dezinfekcijsko sredstvo mora biti na raspolaganju na ulazu u putničke vagone. Uz to, preporučuju da se izbjegava dodirivanje lica te bliski kontakt s putnicima i njihovom prtljagom. Dakle, s putnicima treba održavati udaljenost jedan do dva metra. Putnici se također moraju informirati o važnosti udaljenosti.

Restorani u vlakovima do daljnjega neće raditi, a broj i raspored putnika u sjedalima mora biti takav da se između njih omogućava propisani razmak. “U vlakovima koji imaju sjedala u redovima kao autobus, treba sjediti jedna osoba u redu, na način da sjede naizmjence na sasvim lijevom i sasvim desnom sjedalu. U kupeima ne smije biti više od dvije osobe u jednom kupeu, osim ako se radi o članovima iste obitelji. Ako je moguće, preporučljivo je da putnici koriste zaštitne maske, ako im ne smeta disanju zbog zdravstvenog stanja. Uz to, preporučuje se da kondukteri nose maske i jednokratne rukavice, da se putnički prostor redovno prozračuje te da putnici plaćaju beskontaktno. Detaljne upute možete pročitati ovdje.

Što se tiče tramvajskog prijevoza, također se preporučuje da se više puta dnevno dezinficiraju vozačko mjesto i kabine. Vozač bi trebao tijekom cijele vožnje nositi masku i redovito održavati higijenu ruku. Također, preporučuje mu se da ne dodiruje lice i izbjegava bliski kontakt s putnicima, odnosno da održava razmak jedan do dva metra. Također, i putnici u tramvaju trebaju održavati udaljenost od najmanje jednog metra. Preporučuje se da se broj putnika ograniči na broj sjedećih mjesta te da putnici koriste zaštitne maske. Kontrolori bi također trebali nositi maske, a tramvaj bi se redovito trebao prozračivati. Detaljne upute možete pročitati ovdje.

Slične upute vrijede i za autobusni prijevoz, što detaljno pročitati ovdje, kao i za rad brzobrodskih linija i trajekata za prijevoz putnika, što možete pročitati ovdje.

Preporuke za rad muzeja, galerija, knjižnica…

Na stranicama HZJZ-a od danas se, među ostalim, može naći i preporuke koje se odnose na sprečavanje infekcije u u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima, kao i preporuke za rad u knjižnicama i antikvarijatima tijekom epidemije koronavirusa. Svi nabrojani poslovi prema odluci Vlade s radom mogu početi u ponedjeljak 27. travnja.Odlučeno je da će se u knjižnicama moći posuđivati knjige, ali bez korištenja čitaonice. Nadalje, nakon vraćanja posuđene knjige u knjižnicu potrebno je knjigu prebrisati dezificijensom prije odlaganja na policu. Potom djelatnik opere ruke toplom vodom i sapunom te utrlja dezinficijens. Kod izdavanja knjige djelatnik treba uputiti stranku da ne prelistava knjigu. Knjige koje bi se zbog čestog nanošenja dezinficijensa mogle oštetiti poželjno je omotati u plastični omot. Kod razgledavanja antikviteta stranku se treba uputiti da što manje dodiruje izložene predmete. Detaljne preporuke možete naći ovdje.

Sve ostale preporuke za muzeje, galerije, knjižnice i antikvarijate iste su, a te preporuke vrijede i za rad trgovina. Ukratko, potrebno je osigurati fizički razmak među posjetiteljima, te između posjetitelja i djelatnika. Potrebno je također omogućiti dezinfekciju ruku strankama na ulasku u prostor te smanjiti bliski kontakt djelatnika koji rade u odvojenim smjenama. Sve to bi se, kao i u trgovinama, trebalo postići ograničenjem broja korisnika i kupaca, te uvođenjem nošenja maski i obaveznog održavanja distance. Detaljnije možete pročitati ovdje.