Konzumacija jogurta pomaže u izgradnji prirodnog mikroorganizma za obranu od karcinoma dojke, tvrde stručnjaci

Znanstvenici su svoj zaključak potkrijepili podacima 1,5 milijuna pacijenata

National Breast Cancer Awareness Month. Young woman holding pink satin ribbon in her hands.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

The Conversation piše o zanimljivoj studiji oko karcinoma dojke. Svaku godinu koju žena doji, rizik karcinoma dojke smanjuje se za 4,3 posto. Dojka, kao i crijeva ima vlastitu bakterijsku mikrofloru, a dojenje mijenja razine bakterija koje je čine. Ova rezidencijalna mikroflora pomaže ograničavanju štetnih bakterija i popravlja sluznicu dojki. Promjene mikroflore kod dojenja može štititi od karcinoma dojke. Ali možda ima i drugih načina kako popraviti mikrofloru dojke da bi se zaštitili od karcinoma.

Tim znanstvenika sa sveučilišta Lancaster usporedio je rezultate različitih studija, provedenih na preko 1,5 milijuna ljudi. Uočili su da je konzumacija jogurta povezana sa smanjenjem karcinoma dojke. To ih je navelo na zaključak da uzimanjem prirodnog jogurta možemo promovirati mikrobiom, odnosno one bakterije koje su neophodne za dobar imunitet organizma.

Mikroflora dojke utječe na proizvodnju zaštitnih stanica

Mliječni kanali obloženi su zaštitnim slojem stanica koje se dijele i umnožavaju kako bi popravili eventualna oštećenja koja mogu biti uzrokovana traumom, upalom ili prirodnim odumiranjem zbog starenja. Mikroflora dojke utječe na brzinu kojom se zaštitne stanice dijele i umiru, a uz to, možda i na rizik nastanka karcinoma.

Već se zna da određene bakterije kao fusobacterium nucleatum koja je dio mikroflore usta i helicobacter pylori koje se nalazi u mikroflori želuca, mogu izazvati upalu što ubrzava diobu stanica. Kako se stanice češće dijele, tijekom duljeg vremena, povećava se rizik karcinoma u debelom crijevu i želucu. Slično se vjerojatno zbiva i u dojkama.

Dojenje nije korisno samo za majke

Dojenje nije korisno samo za majke. Majčino mlijeko sadrži i podržava rast korisnih bakterija koje stvaraju laktozu, a koje dominiraju u mikroflori djeteta, štiteći ih od infekcija. U majčinom mlijeku ima i drugih vrsta bakterija koje “”ježbaju” imunološki sustav djeteta i pomažu zaštiti od infekcija.

Jogurt sadrži korisne bakterije koje fermentiraju laktozu. Slične su bakterije u mikroflori koja se nalazi u grudima majki koje su dojile. Konzumacija jogurta, sira i kefira korisna je za opstanak bakterija, potiče njihov rast i pojačava njihovu zaštitnu ulogu u tijelu.

Uravnotežena prehrana je bitna

Izloženost tim korisnim bakterijama pomaže i imunološkim stanicama da prepoznaju oštećene stanice koje se mogu pretvoriti u karcinom. To čine utjecajem na receptore i kemijske signale koje imunološke stanice šalju pa mogu ukloniti promijenjene stanice prije nego postanu karcinom.

“Konzumacija jogurta štiti cijelo tijelo. Iako imamo dobre razloge vjerovati da jogurt štiti od razvoja karcinoma dojke, potrebna su daljnja istraživanja kako bismo otkrili koliko je to važno u kombinaciji s drugim faktorima prehrane i načinom života. Uravnotežena prehrana, uključujući jogurt u kojem nije puno šećera, važna je za zdravlje i pomaže u prevenciji mnogih bolesti”, zaključuju autori.