Bolovanja zbog korone koštala su HZZO 24,5 milijuna kuna. Žale se da zbog virusa imaju veliki deficit u proračunu

'Za Covid-19 morali smo pronaći dodatnih 200 milijuna da pokrijemo sve troškove', kaže šef HZZO-a

A member of the medical staff comforts a patient infected by the novel coronavirus at the COVID-19 division at the ASST Papa Giovanni XXIII hospital in Bergamo, on April 3, 2020. - Italy's three-week lockdown to stop the spread of COVID-19 has been extended through at least mid-April and its economy is expected to suffer its biggest peacetime shock since World War II. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP)
FOTO: AFP

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje do sada je platio oko 24,5 milijuna kuna troškova za bolovanja zbog izolacije uslijed koronavirusa. Riječ je o bolovanju koje se vodilo pod posebnom širom, potvrdili su iz Zavoda za Glas Slavonije.

Također navode kako se od početka epidemije 21.471 osoba se obratila liječniku s mogućim otvaranjem bolovanja na štetu HZZO-a zbog samoizolacije. Neki od njih su, pojašnjavaju, ipak izbjegli bolovanje tako što su u dogovoru s poslodavcem radili od kuće ili su iskoristili mogućnost korištenja godišnjeg odmora. Tako ipak nisu sve samoizolacije i oboljenja išle na štetu HZZO-a.

Rupa u proračunu

Inače, prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju Zavod pokriva sve troškove zdravstvenih usluga i zaštite u vezi sa zaraznim bolestima za koje je zakonom propisano provođenje mjera za sprječavanje njihovog širenja. Naknada za one koji se zarazili koronavirusom nije mogla biti veća od 4257, 28 kuna mjesečno, ali je bila na teret Zavoda od prvog dana bolovanja.

Lucian Vukelić, direktor Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kaže da je koronavirus napravio veliki deficit u proračunu HZZO-a. Prema njegovim riječima, za financiranje zdravstvene zaštite ove je godine planirano 27,5 milijardi kuna, no taj iznos neće biti ostvaren. Pritom bi se na prihodovnoj strani zdravstvenog proračuna mogla stvoriti rupa i od nekoliko milijardi kuna.

Zavod se morao i zadužiti

“Samo u ožujku, prema HZZO-u, obavljeno je 40 posto manje pregleda i dijagnostike u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Stoga se Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje morao zadužiti kako bi pokrio troškove u zdravstvenom sustavu. Konkretno za COVID-19 morali smo pronaći dodatnih 200 milijuna da pokrijemo sve troškove koji se nisu računali kada je izvršen zdravstveni proračun za ovu godinu”, kaže Vukelić.

Dodaje i kako se od 200 milijuna kuna, 120 potrošilo na testiranje, 40 na liječenje bolesnih, a 13,2 milijuna za naknade za samoizolaciju.