Koronavirus u posljednja 24 sata: u svijetu raste broj zaraženih, sedmi slučaj u Hrvatskoj i još 5 novosti

U svijetu je do sada više od 87 tisuća zaraženih i gotovo tri tisuće mrtvih

Koronavirus ne pokazuje znakove povlačenja, o čemu svjedoče novi slučajevi zaraze u više europskih zemalja u nedjelju, unatoč naporima vlasti da njegovo širenje zaustave. U nedjelju je u 64 zemlje svijeta zabilježeno 87,565 zaraženih koronavirusom, a od posljedica zaraze dosad je umrlo 2990 osoba, prenosi France presse pozivajući se na službene podatke objavljene u 12 sati. U Hrvatskoj nema žrtava, ali jutros je stigla vijest o sedmoj zaraženoj osobi. Usprkos tome, ministar zdravstva uvjerava javnost da je situacija pod kontrolom. Pripremili smo pregled najnovijih događaja.

1. Sedmi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je u nedjelju potvrđen još jedan slučaj oboljele osobe od koronavirusa. Ovo je sedmi slučaj zaraze. Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske ranije danas poslao je izvanredno priopćenje u kojem su javili kako se radi o bliskom kontaktu osobe iz Rijeke kod koje je ranije utvrđen koronavirus. U Hrvatskoj je zabilježeno tri slučaja oboljelih u Zagrebu i četiri u Rijeci i svi su pod zdravstvenim nadzorom.

2. Ministar Beroš je ipak optimist

Situaciju u Hrvatskoj komentirao je ministar zdravstva Vili Beroš, koji je jutros gostovao na N1 televiziji. Ministar kaže da je velik uspjeh što je pojava virusa u Hrvatskoj zaustavljena na pojedinim slučajevima. Dodao je kako očekuje da će virus mutacijama slabiti, ali moramo biti spremni i za slučaj da se to ne dogodi. Ipak, Beroš smatra da imamo razloga za optimizam u predstojećem razdoblju. „Dolaskom ljepšeg vremena ljudi su više na otvorenome, više provjetravaju prostore i djelovanje ultraljubičastih zraka djeluje na virus pa dolaskom proljetnog vremena možemo očekivati jenjavanje epidemije”, kazao je ministar.

Beroš je građanima dao nekoliko savjeta za svakodnevno postupanje. „Potrebno bi bilo izbjegavati bliže kontakte licem u licem do jednog metra, ako netko kihne kapljice padaju na ruke, tipkovnice, kvake, pa je potrebno voditi računa o adekvatnom pranju ruku, obrisati mobitel nekakvim alkoholom, isto vrijedi i za tipkovnice i kvake. Takav koncept se može prenijeti i na crkve, stadione itd“, rekao je Beroš, prenosi N1.

Na pitanje zašto toliko priče o virusu koji uzrokuje simptome slične gripi, a nikada ne toliko o gripi, ministar kaže da je riječ o novom virusu i da tu moramo biti oprezni. Beroš je komentirao i optužbe iz Slovenije da Hrvatska pretjeruje s mjerama za suzbijanje koronavirusa. “Kontejneri na granici služe za smještanje epidemiologa i sanitarnih inspektora i nisu nešto posebno”, rekao je. Govoreći o slučaju saborskog zastupnika Joška Klisovića, ministar je rekao kako smatra da su male šanse da je zaražen ili je mogao nekoga zaraziti, te je pohvalio njegovu odluku da se samoizolira, piše N1.

3. Građanima se ne preporučuje rukovanje

Iz Stožera civilne zaštite u subotu su apelirali na sve koji su bili na područjima zahvaćenim koronavirusom da, u interesu javnog zdravlja, ne dolaze na javna okupljanja. Apel se odnosi na osobe koje su bile u Kini, Japanu, Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji, Iranu te talijanskim pokrajinama Lombardija, Veneto, Emilia Romagna i Piedmont.

Osobe koje su unazad 14 dana boravile u navedenim državama, a ne kašlju, nemaju povišenu temperaturu ili druge znakove prehlade, trebaju se javiti nadležnom liječniku-epidemiologu čiji broj mogu dobiti preko županijskih centara 112, dok osobe koje kašlju i imaju povišenu temperaturu i druge znakove prehlade, a boravile su unutar 14 dana u navedenim državama, imaju obvezu javiti se nadležnom liječniku-epidemiologu radi daljnjih uputa. Stožer je dao i preporuku da se građani pri pozdravljanju ne rukuju, jer je to mogući način prijenosa virusa.

4. Koronavirus ugrožava i gospodarstvo

Sve se češće raspravlja o posljedicama virusa na gospodarstvo. Anketa Hrvatske gospodarske komore (HGK) pokazala je da dvije trećine (66 posto) hrvatskih tvrtki već osjeća negativne posljedice situacije s korona virusom na svom poslovanju, a više od polovice njih (53 posto) je izjavilo da im je pao promet. Najviše su pogođene putničke agencije, tvrtke koje se bave pružanjem smještaja, pripremom i posluživanjem hrane te logistika, a zasad male i srednje tvrtke osjećaju veći negativan utjecaj nego velike kompanije, objavio je u nedjelju HGK.

Zanimljivo pitanje je otvorio Jutarnji list, koji piše kako bi niska naknada koju osiguravaju ljudima koji su u izolaciji mogla bi biti razlog da se prešuti veza sa zaraženima. Građani koji su bili u rizičnim kontaktima s oboljelima od koronavirusa i kojima su epidemiolozi naložili da budu u samoizolaciji te ne smiju ići na posao zbog dobrobiti okoline, dobivaju naknadu od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) u iznosu koji ne može biti veći od 2128,64 kune za 14 dana, koliko traje inkubacija. Dakle, u tih 14 spornih dana zaposleni koji moraju u izolaciju zapravo će biti zakinuti zarađuju li više od 4200 kuna.

5. U Kini virus i dalje divlja, zatišje u J. Koreji

U Kini su u subotu zabilježena 573 nova slučaja koronavirusa, što je najveći tjedni porast zaraženih u toj zemlji ovoga tjedna. U subotu je u Kini umrlo 35 osoba, dok je u petak umrlo 47 osoba, pa je tako sada zabilježeno ukupno 2870 žrtava u toj zemlji, objavila je kineska Nacionalna zdravstvena komisija. Od umrlih u subotu samo jedna osoba nije iz pokrajine Hubei, gdje je izbila epidemija, već iz susjedne pokrajine Henan. U Hubeiju je zabilježeno 570 novih slučajeva, od kojih 565 u pokrajinskom sjedištu Wuhanu.

Seul je pak objavio da je zabilježeno 376 novih slučajeva u nedjelju, što je veliko smanjenje u odnosu na rekordnu subotu kada je zabilježeno 813 slučajeva, objavio je Korejski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (KCDC). Međutim, nema novih smrtnih slučajeva u zemlji s drugim najvećim brojem zaraženih, u kojoj je do sada umrlo 17 osoba. Najviše zaraženih, njih 333, je iz jugoistočnog grada Daegua, gdje je došlo do širenja koronavirusa u crkvi sekte Shincheonji, Zdravstvene ustanove pozvale su Južnokorejce da ne idu na mise i politička okupljanja te da ostanu u svojim domovima za vikend, upozorivši da je nastupio “kritički trenutak” u borbi protiv virusa.

Ni ostatak Azije nije pošteđen koronavirusa. Iransko ministarstvo zdravstva izvijestilo je da je još jedanaest osoba umrlo od posljedica koronavirusa. Ukupno su u zemlji dosad umrle 54 osobe, što je najveći broj preminulih od koronavirusa u nekoj zemlji nakon Kine. Prvi slučaj zaraze koronavirusom zabilježen je u nedjelju u Armeniji, prenosi Reuters. Riječ je o dvadesetdevetogodišnjaku koji se u petak vratio u Armeniju iz Irana. Armenija je zatvorila granicu s Iranom na dva tjedna, te je suspendiran zračni promet prije tjedan dana.

6. Novi slučajevi u Europi

Zdravstveni djelatnici zabilježili su više novih slučajeva u nekoliko europskih zemalja, uključujući i Italiju, gdje je sveukupan broj zaraženih porastao na 1128, a umrlo je 29 osoba. Luxembourg je zadnja u nizu europskih zemalja u kojoj je potvrđen prvi slučaj novoga koronavirusa. Riječ je o četrdesetogodišnjaku koji je početkom tjedna stigao kući iz Italije preko belgijske zračne luke Charleroi, izvijestila je luksemburška ministrica zdravstva Paulette Lenert, dodavši da se muškarac dobro oporavlja.

Iz njemačkoga Instituta Robert Koch u nedjelju ujutro su objavili da se broj novozaraženih u Njemačkoj udvostručio sa 66 na 117 slučajeva. Irska vlada objavila je u subotu kasno navečer kako je u toj zemlji zabilježen prvi slučaj koronavirusa, a slučaj je povezan sa zarazom u sjevernoj Italiji. I Finska je u nedjelju izvijestila o petome slučaju zaraze koronavirusom. Novozaraženi su jedan školarac i jedan umirovljenik. Obojica su bili u bliskom kontaktu s inficiranom ženom koja je doputovala iz Italije

U susjednoj Švedskoj zasad je registrirano 13 slučajeva, u Norveškoj 15, a u Danskoj 3 slučaja. Broj novozaraženih se povećava unatoč tomu što su vlasti nekih država odgodile ili otkazale više važnih događanja u Europi. Među njima su Ženevski sajam automobila, Berlinski turistički sajam ITB, Milanski sajam namještaja i Svjetski kongres o pokretnim telekomunikacijama koji se trebao održati u Barceloni.

7. Prve žrtve u SAD-u i u Australiji

Od vijesti o koronavirusu iz ostatka svijeta treba izdvojiti da su australski zdravstveni dužnosnici danas objavili kako je u toj zemlji zabilježen prvi slučaj smrti od koronavirusa. U Australiji je u nedjelju rano ujutro od posljedica zaraze umro 78-godišnjak u bolnici u Perthu, kazao je novinarima zdravstveni dužnosnik Zapadne Australije Andrew Robertson. Riječ je o pacijentu koji je sa suprugom boravio na kruzeru Diamond Princess, gdje su se oboje zarazili.

SAD je u subotu objavio proširenje ograničenja putovanja u Iran, Italiju i Južnu Koreju, nakon prvog smrtnog slučaja u SAD-u. Preminuo je muškarac u pedesetima u saveznoj državi Washington. Potpredsjednik Mike Pence rekao je da postojeća zabrana putovanja u Iran, gdje je potvrđeno da je zaraženo 600 osoba, a da je 43 umrlo, proširena na strane državljane koji su bili u Iranu u protekla dva tjedna. Pence je također pozvao američke građane da ne putuju u pogođena područja Italije i Južne Koreje.