Koronavirusi mogu zaraziti kućne ljubimce, ali bez panike: šanse da od njih nešto pokupite zbilja su male

U zaraženom psu u Hong Kongu pronađena je niska razina virusa, koji je u međuvremenu nestao

FOTO: Vjeran Pavic

Pomeranski pas u Hong Kongu privukao je pažnju medija, nakon što su kineski znanstvenici u njemu pronašli tragove koronavirusa. Nakon potvrde da je vlasnik psa pozitivan na virus koji uzrokuje COVID-19, pas je smješten u obližnju karantenu za životinje. Rezultati testa psa pokrenuli su brojna pitanja i zabrinutost. Mogu li psi doista dobiti virus? Trebamo li brinuti da će se naši ljubimci razboljeti? Mogu li širiti virus na ljude?

Pozitivan test na koronavirus kod ovog psa jednostavno znači da je u uzorku otkrivena neznatna prisutnost genoma virusa, objašnjava The Conversation. Test za otkrivanje genetskog materijala, PCR, vrlo je osjetljiva metoda ispitivanja ali ne može se reći da li se koronavirus razmnožavao u psu ili je pas lizao onečišćene površine u kući.

Prvi koronavirus kod pasa 1974.

Ne zna se koliko točno virus koji uzrokuje bolest COVID-19 može preživjeti u okolišu. Ako su temperatura i vlaga pogodni, studija kaže da može ostati aktivan nekoliko dana. Ne znamo da li je na psu otkriveni virus zarazan ili ne, i nemamo pojma da li se kod ovoga psa dogodila replikacija virusa. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prvo je objavila da nema dokaza kako ljubimci mogu dobiti virus, što su u međuvremenu uklonili sa svojih stranica.

Da koronavirusi inficiraju pse nije ništa novo. Prvi koronavirus kod psa bio je prijavljen 1974. godine. U Velikoj Britaniji je 2003. godine kod pasa u skloništu za životinje identificiran, tada novi, pseći koronavirus koji uzrokuje respiratorne bolesti. Iako se pseći koronavirus razlikuje, psi su očito osjetljivi na ovu vrstu virusa. Unatoč tome, ne postoje slučajevi psećeg koronavirusa koji su inficirali ljude niti obrnuto. Da bi virus skočio s vrste na vrstu, postoji nekoliko prepreka koje mora savladati.

Glavna barijera koja zaustavlja virus koji inficira novu vrstu je površina stanica domaćina. Za inficiranje psećih stanica , SARS-CoV-2 mora se moći vezati za pseće receptore. Zahvaljujući ubrzanom istraživanju, pokazalo se da virus SARS-CoV-19 koristi dva određena proteina da bi ušao u stanice. Psi imaju oba ali nisu identični ljudskima pa ih virus vjerojatno ne može učinkovito koristiti.

Pas nije pokazivao znakove bolesti

Kineski pas u središtu ove medijske pozornosti nije pokazao znakove bolesti. Nema razloga vjerovati da bi virus, u ovoj fazi, trebao uzrokovati bolest kod pasa. Da bi se virus prenio sa psa na čovjeka, morale bi postojati vrlo visoke vrijednosti, a u pomeranskom psu otkrivena je tek niska količina virusa. Još ne znamo koliko virusa treba da se osoba zarazi.

Čak i u najgorem scenariju koronavirusa koji se može razmnožavati u psima, sigurnije je pretpostaviti da će vas zaraziti vaš susjed, ali pas neće. Važno je osigurati dobru higijenu oko svakoga kućnoga ljubimca. To će spriječiti da nehotice nose viruse na dlaci i da ih šire okolo. Nemojte ni kašljati okrenuti prema svome psu. Inače, kineski je pas nakon određene karantene bio negativan na koronavirus.