Ledenjaci na Himalaji tope se 10 puta brže od prosjeka, znanstvenici upozoravaju da će to utjecati na čitave nacije

Ti se ledenjaci tope brže nego u bilo kojoj drugoj regiji 

TO GO WITH UN-climate-warming-Himalayas, FEATURE by Claire Cozens

This photograph taken on December 4, 2009 shows a glacier in the Everest region some 140 km (87 miles) northeast of Kathmandu. The Himalayan glaciers provide water for more than a billion people in Asia, but experts say they are melting at an alarming rate, threatening to bring drought to large swathes of the continent within decades.  AFP PHOTO/Prakash MATHEMA (Photo by PRAKASH MATHEMA / AFP)
FOTO: AFP

Globalno zatopljenje uzrokuje iznimno brzo topljenje ledenjaka na Himalaji, prema najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Scientific Reports.

Ti se ledenjaci tope brže nego u bilo kojoj drugoj regiji zbog čega dvjema milijardama ljudi prijeti nestašica vode. U svijetu samo na Antarktici i Arktiku postoji više leda nego na Himalaji.

“Otkrili smo da se led na Himalaji topi barem 10 puta brže od prosječne brzine zabilježene tijekom proteklih stoljeća”, kazao je Jonathan Carrivick, glavni autor znanstvenog rada i profesor na Sveučilištu u Leedsu. “Led se počeo topiti povećanom brzinom tek u zadnjih nekoliko desetljeća te se podudara s pojavom klimatskih promjena uzrokovanih ljudskom aktivnošću.”

Nestalo 40 posto površine ledenjaka

Istraživanje je pokazalo da je dosad nestalo čak 40 posto površine himalajskih ledenjaka, od čega dobar dio nakon 70-ih godina prošlog stoljeća. Stanovnici planina i dolina rijeka Ganges, Ind i Brahmaputra, kao i mnogi drugi, vodom se opskrbljuju upravo iz ovih ledenjaka.

Carrivickov suradnik kazao je da ponestaje vremena za sprečavanje buduće katastrofe. “Ovo je istraživanje samo još jedna potvrda da se klimatske promjene ubrzavaju te da će znatno utjecati na čitave nacije i regije”, rekao je koautor rada Simon Cook sa Sveučilišta u Dundeeju.