Liječnici su uzbuđeni, uspjeli su uz pomoć matičnih stanica embrija pacijentima vratiti vid

Oba operirana pacijenta imala su degeneraciju makule ili žute pjege, bolest povezanu sa starenjem

FOTO: Lovelorn Poets/Flickr

Osamdeset i šestogodišnjem Britancu, Douglasu Watersu, liječnici su uspješno vratili vid na desno oko, javlja BBC News. Stanice ljudskog embrija uzgojene su u laboratoriju i pažljivo umetnute u oko pacijenata.

Gospodin Douglas kaže da prije zahvata nije vidio ništa, a da sada čita novine. On je jedan od dvoje pacijenta na kojima je primijenjen pionirski tretman terapije matičnim stanicama, u Moorfields Eye Hospital u Londonu.

Operirani pacijenti su imali žute pjege

Oba operirana pacijenta imala su degeneraciju makule ili žute pjege, bolest povezanu sa starenjem. Makula je dio oka koji nam omogućava da vidimo naprijed, bilo da prepoznajemo lica, čitamo knjigu ili gledamo televiziju.

Liječnici su pronašli način kako da stvore novi retinalni pigment epitela i kirurški ga implantiraju u oko. Tehnika, opisana u Nature Biotechnology, počinje s matičnim stanicama embrija. Konvertirali su ih u stanice koje izgrađuju retinalni pigment epitela i ugradili ih.

Brinu mogu li stanice postati kancerogene

Zahvat je trajao 2 sata. “Vratili smo vid gdje ga uopće nije bilo. I to je jako uzbudljivo.”, kaže profesor Lyndon da Cruz. “Kako starimo, dijelovi oka prestaju funkcionirati. Po prvi smo puta uspjeli uzeti stanice embrija, pretvoriti ih u specifični dio oka koje propada, implantirati ih u oko i vratiti osobi vid”.

Potpuno normalan vid kao prije nije posve vraćen. Svakom je pacijentu operirano jedno oko. Za kliničko ispitivanje predviđeno je još 8 pacijenata. Liječnici moraju biti sigurni u postupak. Brinu oko toga mogu li transplantirane stanice postati kancerogene, iako ne postoje nikakvi znakovi da bi se to dogodilo.

Potrebna su još dodatna istraživanja

Liječnici ističu kako je ovo veliki uspjeh regenerativne medicine. Oba pacijenta imala su mokru makularnu degeneraciju povezanu sa starenjem. Ovaj oblik bolesti karakterizira rast nenormalnih krvnih žila koje rastu ispod makule i oštećuju je.

Suha degeneracija makule je češća i povezana je s propadanjem epitela pigmenta retine. Vjeruje se da će se ovom metodom moći tretirati oba oblika bolesti. Prije nego se izvedu konkretni zaključci, potrebne su daljnje studije, ali terapija, u skoroj budućnosti, obećava vraćanje vida pacijentima.