Los Angeles kreće u revolucionaran projekt; farbat će ulice u bijelo kako bi snizio temperature

Odobren je 20-godišnji projekt koji bi na kraju trebao sniziti temperaturu za tri stupnja

FOTO: Pixabay

Gradski dužnosnici Los Angelesa namjeravaju ublažiti učinke visokih temeperatura nadolazećeg ljeta premazivanjem glavnih ulica grada svijetlom bojom koja odbija vrućinu. Proizvod, nazvan CoolSeal je emulzija za asfalt na bazi vode koja je namijenjena snižavanju površinskih temperatura i ublažavanju udara vrućih valova, piše na stranici kompanije koja prodaje proizvod, GuardTop.

Plan za snižavanje temperature predložen je već početkom prošle godine, iza ljeta koje je bilo najtoplije na globalnoj razini, piše Los Angeles Times. Gradonačelnik Los Angelesa, Eric Gracetti u svome priopćenju kaže kako grad ima cilj završti ovaj skupi projekt tijekom dvadestogodišnjeg razdoblja. Trošak premazivanja iznosi 40 tisuća dolara po jednoj milji (1.6 kilometara).

Snizit će temperaturu za 3 stupnja

Kako se predviđa da će temperature zbog globalnog zatopljenja nastaviti rasti, ove mjere bi mogle biti ključne za spriječavanje iscrpljenosti stanovnika zbog ekstremnih vrućina, toplotnog udara i smrtnih slučajeva zbog topline. Očekuje se da bijeli premaz snizi temperaturu za dragocjena 3 stupnja. O ovom konceptu se već dugo govori, a LA je sada kenuo u realizaciju.

Stručnjaci za ekologiju postavljaju pitanja hoće li staklenički plinovi koji nastanu tijekom proizvodnje i polaganja premaza učiniti za okoliš više štete nego koristi.

Toplinski valovi sve češći

Izviješće znanstvenika iz 13 američkih saveznih agencija kaže da su ekstremni toplinski valovi, tijekom posljednja četri desetljeća, postali sve češći, a snažnih hladnih valova je sve manje, od osamdesetih godina prošloga stoljeća.

Također kažu da će staklenički plinovi utjecati da globalne temperature nastave rasti. To je tvrdnja zbog koje se predsjednik Trump i neki članovi njegova kabineta svađaju s The New York Timesom koji je kupio i objavio kopiju izviješća.

Do 2050. smanjenje za dva stupnja

Pariški sporazum o klimatskim promjenama obvezuje države na napore za smanjenje emisije stakleničkih plinova čime bi se do 2050. godine temperature snizile za 2 stupnja. Izvješće koje Trumpova administracija još nije odobrila tvrdi da Amerikanci itekako osjećaju učinke klimatskih promjena.

“Koliko će se klima mijenjati ovisi o budućoj emisiji i osjetljivosti klimatskog sustava na te emisije”. Nacrt izviješća, djela United Nations National Climate Assessment-a, radi se svake 4 godine. Potpisuje ga Američka nacionalna agencija za znanost.