Nekad je nužno odabrati stranu

Mama ovog dečka ne vjeruje u cijepljenje pa se, čim je postao punoljetan, sam otišao cijepiti. Sad je pričao pred američkim Kongresom

Kaže da je njegova mama veliki dio lažnih informacija dobivala s grupa na Facebooku

FOTO: Screenshot/Youtube

Osamnaestogodišnji Ethan Lindenberger, dečko iz savezne države Ohio, nedavno je postao poznat diljem svijeta kad se, usprkos svojoj mami koja se strastveno protivi cijepljenju, odlučio cijepiti čim je postao punoljetan. Sada je Lindenberger svjedočio pred američkim Kongresom, gdje je velikim dijelom prozvao Facebook kao jedan od glavnih izvora iz kojih se njegova mama informirala o tome “koliko je cijepljenje štetno”.

Lindenberger je u utorak svjedočio pred komisijom zaduženom za zdravstvo, obrazovanje, rad i mirovine, te je više puta naglasio važnost pouzdanih izvora informacija. Istaknuo je da je većina lažnih informacija kojima je njegova mama raspolagala dolazilo iz društvenih medija, ponajviše od grupa korisnika koji su protiv cijepljenja. Oni su, ispričao je pred Kongresom, njegovoj mami servirali lažne dokaze koji su samo potkrjepljivali njeno uvjerenje.

Glavninu informacija je dobivala s Facebooka

I u intervjuu za Washington Post Lindenberger, koji kao dijete nije cijepljen protiv ospica i drugih opasnih bolesti, specificirao je da je većina lažnih informacija potekla s Facebooka, te s poneke web stranice koja je podijeljena na Facebooku. Te grupe u kojima su se dijelile takve informacije bile su i jedini izvor informacija za njegovu majku. “Imam osjećaj da bi moja cijela obitelj bila cijepljena da moja mama nije dolazila u doticaj s tim informacijama”, rekao je.

Lindenberg napominje da su njegova starija braća cijepljena, no to je bilo u vrijeme prije Facebooka. On i njegova mlađa braća, koji su rasli u doba Facebooka, nisu cijepljeni. Njegova mama je za Associated Press izjavila kako ne vjeruje ničemu što je njezin sin rekao, te da su od njega stvorili “maskotu za farmaceutsku industriju”. Facebook je, inače, postao popularno mjesto za ljude koji se protive cijepljenju, a iz kompanije poručuju da pokušavaju smanjiti broj takvih grupa koje šire lažne informacije.

Prijatelji su joj komentirali da dijeli gluposti

Facebook se pojavio više puta u Lindenbergerovom svjedočenju pred Kongresom. “Dobiva li vaša majka najviše informacija online?”, pitao je senator Johnny Isakson. “Da, ponajviše s Facebooka”, odgovorio je Lindenberger. Na pitanje gdje on dobiva svoje informacije, samo je kroz smijeh prokomentirao da sigurno ne dobiva preko Facebooka. Ipak, u nekom trenutku se izjasnio da se o cijepljenju informirao preko Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, Svjetske zdravstvene organizacije te stručnih članaka.

Ispričao je kako je mama veći dio njegova života tvrdila da je cijepljenje loše, no da je on, kako je odrastao, sve više shvaćao da je štetnost necijepljenja puno veća od cijepljenja. Primijetio je i da mama na Facebooku dijeli nekakve videe koji govore protiv cijepljenja, no da joj prijatelji u komentarima pišu da su videi lažni te da su gluposti. “To mi je bilo iznimno frustrirajuće. Čak i ako bih joj rekao da je u krivu, nisam ništa postizao, nije me htjela slušati”, ispričao je.

Primjerice, kada bi joj pokušao objasniti da je u krivu, citirajući Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), ona bi mu samo rekla da “oni žele da to misliš”. Majka je konstantno tvrdila da su CDC i ostale takve slične udruge ustvari potplaćene od strane velikih farmaceutskih kompanija. “Mislila je da su cjepiva zavjera vlade da ubija djecu”, nastavio je.

Pozvao je na strožu kontrolu Facebooka

Lindenberger kaže da njegova majka nije jedina koja tako misli. Kaže da su mnogi, kao i ona, obmanjeni tim lažnim informacijama, te da su njihove netočne tvrdnje opravdane nekakvim lažnim grafovima iz lažnih istraživanja.

Pozvao je Facebook na nastavak borbe protiv lažnih informacija povezanih s cjepivima, a posebno protiv dijeljenja objava i vijesti koje izgledaju legitimno. “Ljudima možda to ne zapne odmah za oko, no to je ogroman problem. Izvori informacija moraju biti jasnije označeni, a dijeljenje lažnih informacija bi trebalo biti odvojeno od stvarnih znanstvenih radova”, zaključio je 18-godišnjak.