Masažom protiv stresa i napetosti

Stres se događa kada situacija, događaj ili misli postaju prijeteće, zabrinjavajuće ili izazivaju tjeskobu. Mala je doza stresa normalna, zdrava i pomaže ljudima postići ciljeve. Prema Nacionalnom institutu za zdravlje čak 90% bolesti nastaje kao posljedica stresa.

Upravo je stres u većini slučajeva i glavni okidač pojedinih kroničnih bolesti poput, šećerne bolesti, fibromialgije, želučanog ulkusa , sindroma nadraženog crijeva i slično. A stres je danas svugdje oko nas. Gotovo da nema čovjeka u današnjem svijetu koji nije izložen nekom obliku stresa.

Sa stresom se najčešće susrećemo na našim radnim mjestima. Zaposlenicima koji polovicu svojeg radnog vijeka provode pod stresom srčani udar prijeti 25%, a moždani udar i 50% više nego njihovim kolegama koji bezbrižnije rade, pokazuje jedno istraživanje.

Stres najviše dolazi do izražaja u velikim gradovima, što je logično s obzirom na užurban način života koji se u njima odvija. Prema tome Zagreb prednjači po količini stresa u Hrvatskoj. Ako živite u našem glavnom gradu obavezno pronađite vremena za sebe i odaberite mjestu u kojem vas čeka najbolja masaža Zagreb.

Evo nekoliko primjera zašto je masaža učinkovit oblik smanjena stresa.

Smanjuje krvni tlak

Mnoga ponašanja koja prate stres podižu krvni tlak: loše prehrambene navike, neaktivnost, pušenje, razne dijete i unos alkohola. Jedno sveučilište provelo je istraživanje u kojem su otkrili da su sudionici koji su tijekom tri tjedna bili na deset masaža doživjeli pad krvnog tlaka. Sudionici koji nisu išli na masažu nisu vidjeli promjene u krvnom tlaku. Masaža aktivira pritisne točke povezane s vagusovim živcima. Vagusni živac regulira krvni tlak, a stimulacija pomaže smanjenju i održavanju zdrave razine krvnog tlaka. Preporuka je uz masažu i voditi računa o prehrani te unosu dovoljne količine zdrave vode (piti barem dvije listre vode dnevno).

Smanjuje mišićnu napetost

Šećerna i švedska masaža dobre su za mentalno zdravlje jer promoviraju i potiču mišićno opuštanje. Glavobolje, bol u čeljusti, napetost ramena i vrata obično su simptomi stres a masaža razbija mliječnu kiselinu i druge točke nelagode.

 

Pruža olakšanje

Dok masaža pruža neposrednu relaksaciju, tehnike samo-masaže također ublažavaju simptome stresa. Masirajući sami sebe opuštate mišiće i um. Na primjer, zatvorite oči i stavite prste pod obrve. Primjena malog pritiska za pet do deset sekundi pomaže smanjiti glavobolje i bolove lica. Oslobodite bolove ramena trljanjem i kružnim pokretima na lopaticama ramena. Oslobodite bol čeljusti pritiskom palca iza ušiju. Spori i kružni pokreti pomažu u opuštanju zategnutih mišića koji su povezani sa stresom.

Zato ako već ne možemo pobjeći od stresa, možemo ga ublažiti i neutralizirati, te se bolje nositi s njime. Najbolji način za to je upravo masaža koja snažno djeluje na zdravlje i raspoloženje, posebice ako se prakticira redovito jer opušta tijelo psihički i fizički. Ako ste pod stresom priuštite si kvalitetnu masažu – ona će garantirano pružiti olakšanje.