Mladog američkog sportaša (19) ubio je neurološki poremećaj uzrokovan Covidom. Obitelj je ispričala mučne detalje

Obitelj žrtve smatra kako je važno poslati poruku da se to može dogoditi svakome

Nurses check on patients infected with COVID-19 at the intensive care unit of the Peupliers private hospital in Paris, on April 7, 2020, on the 22nd day of a strict lockdown in France aimed at curbing the spread of the COVID-19 pandemic, caused by the novel coronavirus. (Photo by THOMAS COEX / AFP)
FOTO: AFP

Chad Dorrill bio je u fantastičnoj fizičkoj formi, slažu se njegovi prijatelji i članovi obitelji. Taj 19-godišnjak bio je aktivni sportaš koji se bavio košarkom i trčanjem, ali dobro zdravlje i fizička aktivnost nisu mu spasili život. Umro je u ponedjeljak navečer, i to, kako se čini, od neuroloških komplikacija povezanih s Covidom-19, javlja The New York Times, čija je novinarka rekonstruirala razvoj bolesti i tužan kraj života mladića iz Sjeverne Karoline.

Kada je ranije ovoga mjeseca Chad osjetio simptome nalik onima gripe, majka ga je uvjerila da se testira na koronavirus. Pozitivan rezultat testa došao je 7. rujna. Dorrill je u karanteni proveo deset dana, nakon čega se vratio u grad u kojem je studirao. Njegov ujak kaže da je mladić uskoro nakon izlaska iz karantene osjetio „ozbiljne neurološke probleme“.

“Kad je pokušao ustati iz kreveta noge mu nisu radile, pa ga je moj brat morao odnijeti do automobila i odvesti na hitnu. Liječnik je rekao da nikada nisu vidjeli da nešto napreduje onako kako je to napredovalo. Bila je to komplikacija Covida koja mu je, umjesto napada na dišni sustav, napala mozak”, kazao je mladićev ujak. Kako napominje NYT, koronavirus napada prvenstveno pluća, često ugrožava i bubrege, jetru i krvne žile, a značajan broj pacijenata prijavljuje neurološke simptome, uključujući glavobolju, zbunjenost i delirij.

‘Može se dogoditi svakome’

Liječnici smatraju da je u slučaju Chada Dorrilla postojala još jedna otežavajuća okolnost, nedijagnosticirani Guillain-Barréov sindrom, autoimuna bolest koju virusi mogu pokrenuti, doznaje NYT. Kao što je poznato, koronavirus je rijetko smrtonosan kod mlađih osoba. Prema podacima tog lista, na sveučilišnim kampusima u SAD-u zabilježeno je 130 tisuća slučajeva zareze, i svega 70 smrti povezanih s virusom. Većina tih žrtava su zaposlenici sveučilišta, dok je među studentskom populacijom zabilježeno svega nekoliko žrtava, piše Times.

No, statistički pokazatelji nisu utjeha obitelji preminulog Chada Dorrilla. Nad tijelom je provedena obdukcija koja je potvrdila njihove tvrdnje: mladić je bio u odličnoj formi. Njegova majka je rezultate obdukcije komentirala rekavši da „ako se to može dogoditi super zdravom 19-godišnjaku koji ne puši i ne drogira se, može se dogoditi svakome“. U obraćanju javnosti nakon mladićeve smrti obitelj Chada Dorrilla podsjetila je na važnost nošenja maski i poštivanja mjera karantene u slučaju osoba pozitivnih na koronavirus.