Mnogi su se nakon potresa pitali je li voda u Zagrebu OK za piće; iz Nastavnog zavoda kažu nam da nema zagađenja

'Svi do sada uzeti uzorci su zdravstveno ispravni', poručuju

drink water
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nakon potresa koji je 22. ožujka pogodio Zagreb seizmolozi su u javnosti upozoravali kako bi posebnu pažnju u tom razdoblju trebalo posvetiti kvaliteti vode, budući da zbog trešnje tla može doći do poremećaja u vodovodnim cijevima, pa i puknuća pri čemu bi moglo doći do zagađenja.

Zato smo prošli tjedan poslali upit Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar iz kojeg nam je odgovor stigao tek danas. U njemu građanima poručuju da redovito provjeravaju vodu za ljudsku potrošnju i da razloga za brigu nema.

Uzorci se ne mogu uzeti svugdje

“Vodu trenutno nije moguće uzeti u objektima koji su zatvoreni i u kojima se voda trenutno ne koristi (dječji vrtići, osnovne škole i slično). Svi do sada uzeti uzorci su zdravstveno ispravni. Pri tome mislim na uzorke uzete iz vodoopskrbne mreže (hidranti, zbirni hidranti, vodospreme)”, stoji u odgovoru voditeljice Odjela za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu voda dr. sc. Sonje Tolić, dipl. ing.

Dr. Tolić nadalje navodi kako se, prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, voda iz vodovodne mreže uzima pojačano te da nemaju nikakvih saznanja o tome je li se u vodoopskrbnom sustavu nešto dogodilo nakon potresa poput, primjerice, pucanja cijevi.