Mount Everest ispušta nelagodne zvukove tijekom noći. Otkriveno zašto

Zbog zagrijavanja planeta proučavanje ledenjaka postaje sve važnije

This photograph taken on May 31, 2021 shows mountaineers climbing the Hillary Step during their ascend of the South face to summit Mount Everest (8,848.86-metre), in Nepal. (Photo by Lakpa SHERPA / AFP)
FOTO: AFP

Veličanstveni Mount Everest dugo fascinira znanstvenike, penjače i avanturiste. Jedna od najtajanstvenijih i najuznemirujućijih karakteristika Everesta ostala je relativno neistražena, piše Unilad. Nakon zalaska sunca, iz ledenjaka koji okružuju planinski vrh, čuju se jezivi zvukovi. Konačno je otkriven razlog zašto Mount Everest ispušta zastrašujuće zvukove tijekom noći što je do sada zbunjivalo znanstvenike, piše Earth.com.

Dave Hahn, vođa ekspedicije koji je osvojio 15 vrhova Everesta, govorio je o tome kako je bilo teško osluškivati bizarne zvukove, u nedavnom Netflixovom dokumentarcu, Aftershock:Everest and the Nepal Earthquake.

Led je vrlo osjetljiv na promjene temperature

U trodijelnoj dokumentarnoj seriji, koja uključuje izvješća preživjelih i stvarne snimke potresa koji je pogodio Nepal 2015. godine, Hahn razmišlja o svojim iskustvima na Everestu te kobne godine. “Noću osluškujete ledenjak kako pucketa, kako se led i stijene obrušavaju na razna mjesta u dolini.”

O ovom fenomenu je 2018. godine objavljena studija u časopisu Geophysical Research Letters koja je istraživala kako je buka postala intenzivnija dok su temperature noću padale. Evgeny Podolsky, glaciolog u Arktičkom istraživačkom centru na Sveučilištu Hokkaido, Japan, glavni autor rada, rekao je da se pokazalo kako je led vrlo osjetljiv na velike promjene temperature. Njihovo istraživanje sada otkriva da se nagli padovi temperature koji se događaju nakon što padne mrak odgovorni za zvukove udara i pucanja unutar ledenjaka oko Mount Everesta.

Zvuk poput eksplozije

Podolsky i njegov tim su prošle godine pješačili kroz nepalske Himalaje kako bi testirali seizmičku aktivnost ledenjaka Trakarding-Trambau, putujući do ledenjaka koji se nalazi oko pet kilometara iznad razine mora, s punim pogledom na Mount Everest. Nakon što bi pao mark, članovi ekspedicije postajali su nervozni od čudnih zvukova koje čuju s ledenjaka.

“Primijetili smo da ledenjak puca odnosno eksplodira pukotinama noću”. Osluškujući buku tijekom tri tjedna, nisu mogli vidjeti što se događa, pa su se počeli pitati postoji li razlog zašto se buka čuje noću, sumnjajući na promjene temperature.

Proučavanje ledenjaka postaje sve važnije

Nakon proučavanja seizmografskih podataka otkrili su da je došlo do naglog noćnog pada temperature zbog velike nadmorske visine ledenjaka što uzrokuje buku. Istraživanje doprinosi razumijevanju ponašanja ledenjaka i nadovezuje se na rastuću količinu znanja o utjecaju klimatskih promjena na kritične Zemljine sustave.

Kako se planet nastavlja zagrijavati, postaje sve važnije proučavati i razumjeti ponašanje ledenjaka u udaljenim regijama poput Himalaja koje imaju neke od najvećih rezervi leda na Zemlji. Ovo područje doživljava značajne promjene zbog globalnog zatopljenja. Ledenjaci u ovoj regiji ključni su izvor vode za milijune ljudi, opskrbljujući glavne azijske rijeke.

Od prijelaza stoljeća stopa topljenja ledenjaka se udvostručila, a u posljednja četiri desetljeća izgubljeno je više od tri četvrtine cjelokupnog leda. Posljedice otapanja ledenjaka su dalekosežne. Glavna briga, dugoročno gledano, je nestašica vode. Himalajski ledenjaci su prirodna skladišta vode, osiguravaju kontinuiranu opskrbu vodom u ljetnim mjesecima kada je manje padalina.