Nekad je nužno odabrati stranu

Možda ovo niste znali, ali nekad smo proizvodili dosta divne kompjutere. Evo malog podsjetnika na najbolje

Računala su se proizvodila u tvornicama u Zagrebu, Nišu i Ivanić Gradu

FOTO: Wikipedia

Kućna računala kod nas su postala popularna u osamdesetima. Mnoge generacije sjećaju se Komodorca ili Amige, kompjutera koji su se proizvodili na zapadnom tržištu, no i na našim prostorima su se stvarala neka impresivna računala.

Kompjuteri proizvedeni u Jugoslaviji koristili su se prvenstveno u školama i fakultetima, a neke od njih proizvodile su tvornice u Varaždinu, Zagrebu, Nišu i Ivanić Gradu dok bi poneko računalo, poput Galaksije, prvo nastalo u kućnoj radinosti, nakon čega se kasnije razvio u tvornici.

Odlučili smo istražiti koja su računala kod nas nastala tijekom 1980-ih godina i pronašli njih osam koja su ostavila veliki trag u bivšoj državi.

1. Ivel Ultra (1980-te)

Ivel Ultra
Ivel Ultra Njuškalo

Računalo Ivel Ultra u osamdesetima je proizvodila hrvatska tvrtka Ivasim iz Ivanić Grada, a glavni dizajner računala bio je Branimir Makanec, jedan od pionira računarstva u Hrvatskoj. Ovo računalo bilo je kompatibilno s računalom Apple II kojeg je proizvodila američka tvrtka Apple između 1977. i 1993.

Ivel Ultra se koristio u mnogim školama i fakultetima u Hrvatskoj tijekom osamdesetih, a jedna od zanimljivih činjenica je njegovo pojavljivanje u drugoj seriji o Smogovcima u kojoj je Bongo programirao Ivel Ultru svojim mislima.

2. Galaksija (1983.)

Galaksija
Galaksija Wikipedia

Računalo galaksija jedno je od najpoznatijih kućnih računala koja su napravljena u Jugoslaviji, a za njegovo stvaranje odgovoran je Voja Antonić. Galaksija je bilo jeftino računalo namijenjeno gradnji u kućnim uvjetima, a tek su s 1984. godine pojavili tvornički modeli Galaksije.

Antonić je na ideju da napravi Galaksiju došao tijekom odmora u Crnoj Gori, a cijena gradnje ovog računala u kućnim uvjetima bila je oko 200 njemačkih maraka te je time Galaksija bila jeftinija od bilo kojeg računala za igrice koje se moglo kupiti na tržištu. Popularizaciji Galaksije pridonio je i novinar Dejan Ristanović u časopisu ‘ Računari u vašoj kući’, te časopis ‘Galaksija’ na čijoj se naslovnoj stranici nalazila slika ovog računala.

3. Oric Nova 64 (1984.)

 Oric Nova 64 zapravo je bio Oric Atomos
Oric Nova 64 zapravo je bio Oric Atomos Wikipedia

Oric Nova 64 također je jedno od računala koja su nastala u Jugoslaviji. Naime, iako su informacije o ovom računalu poprilično šture, vjeruje se kako je za njegovu, nazovimo to – proizvodnju, zaslužna slovenska tvrtka Avtotehna koja je od Engleza kupila licencu za oko 5 tisuća računala Oric Atomos, koja u Britaniji nisu bila pretjerano popularna, i na njih su lijepili oznaku Oric Nova 64 te ih prodavali kao svoja.

4. Galeb (1984.)

Galeb
Galeb Wikipedia

Računalo Galeb je 8-bitno kućno računalo kojeg je proizvodila hrvatska tvrtka PEL Varaždin, a njegov tvorac je Miroslav Kocijan. Ime ovog računala nastalo je po knjizi Richarda Bacha ‘Galeb Jonathan Livingstone’. Galeb je prvi puta izložen na sajmu Interbiro – Intergrafika u Zagrebu 1981. godine, a ono se počelo tvornički proizvoditi 1984. godine.

5. Pecom (1985.)

Pecom 64
Pecom 64 Wikipedia

Pecom 32 i Pecom 64 proizvodila je Elektronska industrija iz Niša. Radilo se o kućnim računalima koja su prvenstveno bila namijenjena školama. Računala Pecom su bila bazirana na 8-bitnom Comx-35 računalu koje se proizvodilo u Hong Kongu, a procesor Cosmac CDP 1802 kojeg su sadržavala Pecom računala koristio se 1977. godine u svemirskoj misiji Voyager.

6. Orao (1985.)

Orao
Orao Instagram/sany_vrbovec

Osim što je Miroslav Kocijan bio zaslužan za stvaranje Galeba, on je također zaslužan i za stvaranje računala Orao kojeg je također proizvodila tvrtka PEL Varaždin. Orao se koristio u osnovnim školama u Hrvatskoj između 1985. i 1991. godine zahvaljujući zagrebačkoj tvrtci Velebit koja je omogućila da Orao postane školsko računalo. Orao je nastao iz svog prethodnika Galeba i trebao je biti jednostavniji, bolji i jeftiniji. Kocijan je jednom prilikom izjavio kako je Orao bio grafička mašina na kojoj se sve radilo u grafici.

7. TIM 011 (1987.)

TIM-011
TIM-011 Wikipedia

TIM 011 bilo je osobno računalo koje je nastalo na Institutu Mihajlo Pupin u Srbiji 1987. godine, a proizvedeno je oko 1200 računala. TIM 011 dizajnirala je grupa suradnika koju je predvodio Draško Milićević, a ono je prvenstveno bilo namijenjeno kao nastavno sredstvo.

8. TRS – 716 (1987.)

TRS–716
TRS–716 Wikipedia

Računalo TRS-716 ime je za klon IBM-XT računala kojeg je prodavala hrvatska tvrtka Tvornica računskih strojeva Zagreb. Promotivna reklama za ovo računalo pojavila se u časopisu Svet Kompjutera u svibnju 1987. godine, a u njemu se navodilo kako se radi o jednom od najnovijih, najsloženijih i najsvestranijih proizvoda Tvornice Računskih Strojeva.