Možda treba ponoviti: ovako je tekao skandal u splitskom domu. Zbilja nitko neće odgovarati?

Krivce za nemar nakon ulaska korone nisu otkrili inspektori Vilja Beroša, a ni, kako se čini, nadzor ministrice socijalne skrbi

Javnost i dalje čeka objavu rezultata svih inspekcijskih nadzora provedenih u splitskom Domu za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici. Proboj koronavirusa u tu instituciju otkriven je 7. travnja, a splitski Dom u međuvremenu je postao jedno od najsmrtonosnijih žarišta zaraze u Hrvatskoj – do sada je umrlo devet štićenika. Proteklih dvadesetak dana traju nagađanja o tome kako je virus ušao u Dom, i još više, o tome tko je odgovoran za zakašnjelu reakciju na pojavu zaraze. Jučer je ministar zdravstva Vili Beroš kazao da inspekcija koju je u Split poslalo njegovo ministarstvo nije utvrdila nikakve nepravilnosti sa „zdravstvenog aspekta“.

Još nisu službeno poznati rezultati nadzora koji je provela inspekcija Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Taj nadzor trebao bi dati odgovor na pitanje o mogućoj odgovornosti ravnatelja Doma, HDZ-ovca Ivana Škaričića, čijom se karijerom pozabavio i Telegram. Slobodna Dalmacija neslužbeno je doznala kako ni inspektori ministrice Vesne Bedeković nisu otkrili nepravilnosti u radu djelatnika splitskog Doma, što bi značilo da za kaos koji je nastao u toj instituciji nije kriv nitko. Donosimo kratki pregled događaja s posebnim naglaskom na najnovija saznanja.

1. Kratka kronologija događaja u Domu

Mediji su 7. travnja počeli pisati kako je u splitskom Domu za starije počela evakuacija štićenika. Iste večeri objavljeno je kako je zaraženo desetero štićenika, i kako je izvjesno da će biti još slučajeva. Ravnatelj Škaričić priznao je da su prije nekoliko dana primijetili povišenu temperaturu kod više štićenika, dodavši kako je situacija „malo eskalirala“.

Idućih dana otkriveno je kako je glavna medicinska sestra simptome korone među štićenicima prijavila još 29. ožujka. O svojim saznanjima je obavijestila epidemiološku službu, odakle na teren nisu poslali nikoga. Nakon što je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban dobio kontradiktorna izvješća ravnatelja Škaričića i epidemiološke službe, imenovao je povjerenicu Doma. No, nova povjerenica, kao ni nadležni ministri i župan, nije željela prejudicirati ničiju krivnju, pa je Škaričić ostao ravnatelj do objave rezultata nadzora.

U međuvremenu su sestre iz Doma ukazale na još neke nepravilnosti u tome kako su nadležni u Splitu situaciju rješavali, ali odgovornost za razvoj događaja u toj instituciji i dalje nije preuzeo nitko. Razvoj događaja u Domu detaljno smo opisali prije desetak dana. Prve konkretne informacije o rezultatima nadzora doznali smo jučer.

2. Beroševa inspekcija nije pronašla krivce

Ministar Vili Beroš je na jučerašnjoj konferenciji Nacionalnog Stožera kazao kako njegove inspekcije u splitskom Domu nisu otkrile ništa. Beroš je informaciju dao tek na izravan upit novinara, i to za zakašnjenjem, s obzirom na to da je ranije obećavao kako će rezultati nadzora biti poznati sredinom prošlog tjedna.

„Onaj dio zdravstveno inspekcijskog nadzora koji se odnosi na funkcioniranje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije i liječnice Doma zdravlja u Splitu je gotov. I tijekom istog nisu nađeni elementi krivog postupanja. Sve je sa zdravstvenog aspekta rađeno u skladu s propisima“, kazao je ministar Beroš. Na upit novinara o tome kako se onda u Domu proširio koronavirus, Beroš je odgovorio kako to nije pitanje za njega, jer je njegova odgovornost funkcioniranje zdravstvenog sustava.

3. Izgleda da krivce nije našla ni inspekcija ministrice Bedeković

Novinari Slobodne Dalmacije su nakon takvih Beroševih odgovora pokušali doznati rade li na slučaju inspektori Ministarstva demografije. Odgovoreno im je da je inspekcija provedena i rezultat je gotov, ali nalaz se trenutno analizira, pa će javnosti biti predstavljen tek idućeg tjedna. No, novinari Slobodne su se raspitali, i neslužbeno doznali kako ni inspektori ministrice Bedeković nisu otkrili nikakve nepravilnosti ni propuste djelatnika Doma.

Slobodna je sinoć javila kako neslužbeno doznaje da su „osobe koje su radile na ovom slučaju drže kako su u splitskom Domu poštovali sve upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku koje se tiču sprječavanja zaraze koronavirusom, te da će to i pisati u zaključku njihova inspekcijskog nalaza“.

4. Škaričić ostaje ravnatelj?

Škaričić se u medijima nije oglasio još od samih početaka krize u domu za koji je odgovoran. Brojni mediji u međuvremenu su iskopali zanimljive detalje o političkoj karijeri i ravnateljskom stažu Ivana Škaričića, bivšeg dugogodišnjeg gradonačelnika Omiša. Tako smo doznali da je s gradonačelničkog položaja otišao zahvaljujući nizu loših političkih procjena, koje ne samo da su njega lišile fotelje, nego su i HDZ koštale vlasti u tom gradu. Kada je propao kao političar, Škaričić je bez natječaja imenovan za ravnatelja splitskog Doma.

Posebno je zanimljivo prisjetiti se na to kako je svojevremeno odgovorio na pitanje kako je dobio taj posao. „Pa moram i ja negdje raditi. Dosta sam bio bez posla“, rekao je mirno. Na početku krize s probojem koronavirusa u Dom reagirao je prilično nehajno, kao što pokazuje komentar o situaciji koja je “malo eskalirala”. Naknadno smo doznali i kako medicinske sestre koje su radile u Domu ne znaju ništa o toplom pismu podrške ravnatelju koje su zaposlenici te institucije navodno poslali medijima.

No, kao što pokazuje još jedno nedavno otkriće Slobodne Dalmacije, ne može se isključiti mogućnost da su neki zaposlenici zaista svesrdno podržali Škaričića. Ravnatelj je, naime, u svojem mandatu zaposlio čak 68 novih radnika, od čega 39 u samo godinu dana od kraja 2017. do kraja 2018. godine. Kako napominju iz splitskog dnevnika, podaci za 2019. još nisu poznati, pa je moguće da je broj djelatnika zahvalnih Škaričiću još malo porastao.