Može li online kupovina ovo izdržati? Net a porter je zatvoren, čak je i Amazon u problemima

Potražnja za Amazonovim uslugama je eksplodirala, stoga američki mediji najavljuju ogromne zastoje u dostavi

FOTO: Unsplash

Online servis za luksuzni šoping, Net-A-Porter, svojim korisnicima danas je poslao mail s obavijesti da se dostave zaustavljaju. Zatvaraju distributivne centre diljem Europe i Amerike, stoga na tim područjima, uključujući i Bliski Istok, više neće moći nuditi svoje usluge. Napomenuli su da im trenutno još uvijek funkcioniraju dostave u azijsko-pacifičkoj regiji. Napisali su također kako trenutačno ne primaju robu nazad, no da su ipak produljili vrijeme povrata na 60 dana.

Pojasnili su da pomno prate situaciju s koronavirusom u Europi i Americi, te su se obvezali otvoriti svoje distributivne centre što je prije moguće, odnosno, kada će njihovo otvaranje ponovno biti sigurno. Korisnicima su rekli da će im služba korisničke podrške i dalje raditi, pa da će biti dostupni za sva pitanja.

Radnici Net-A-Portera su bijesni

U posljednjih nekoliko dana, Net-A-Porter se povlačio po svjetskim medijima u negativnom kontekstu. S obzirom na to da su se oglušili na apele da zatvore distributivne centre, britanski sindikat GMB ih je optužio kako im je “moda važnija od ljudskih života”. U njihovom distributivnom centru u južnom dijelu Londona do jučer je radilo 550 ljudi, od kojih su se mnogi žalili kako se ne mogu pridržavati obveznog socijalnog distanciranja, jer se naprosto ne mogu udaljiti po dva metra jedni od drugih.

“Sada nije vrijeme za fokusiranje na slanje luksuzne robe ljudima koji ne mogu izaći iz kuće, ako to znači da su radnici bespotrebno izloženi riziku zaraze”, napisali su iz sindikata. Nakon tih optužbi, javila se glasnogovornica kompanije s viješću kako će ipak zatvoriti svoje distributivne centre u Europi i SAD-u.

Inače, samo prošle godine, Net-A-Porter je imao prihode od 13,9 milijardi eura, što im je bio skok od 27 posto u odnosu na 2018. godinu.

Asos je u sličnim problemima

Pod optužbama je i web trgovina Asos, koju je britanski sidikat optužio za “igranje ruskog ruleta s ljudskim životima”. Kao i kod Net-A-Portera, odbijali su zatvoriti svoje distributivne centre, a radnici su se sindikatu požalili da je naprosto nemoguće održavati socijalnu distancu. Tijekom radnog vremena, radnici rade blizu jedni drugih, a tijekom pauze za ručak, u istoj prostoriji boravi nekoliko stotina ljudi. Radnici se žale da uprava kompletno ignorira upute o socijalnom distanciranju koje im daje vlada.

U Asosovom distributivnom centru, prema riječima GMB-a, radi na tisuću ljudi, pa cijeli centar djeluje kao inkubator za zarazu. Asos u Velikoj Britaniji zapošljava preko 4000 ljudi, a do sada još nisu reagirali na optužbe radnika i sindikata te njihova web trgovina i dalje neometano radi.

Next je odustao od dostava

Sinoć je prodaju obustavio modni gigant Next. Kompanija je do tada također odbijala zatvoriti svoje distributivne centre, na što su se radnici masovno pobunili. Šefove Nexta su napali ne samo radnici, već i političari, koji su tvrdili da se radnike prisiljava na odlazak na posao. Neki radnici koji vrše dostavu čak nisu niti dolazili u distributivne centre, već su morali odlaziti u trgovine i sami pronalaziti robu koju bi potom dostavili kupcima. No, u srijedu navečer, otkriveno je da je kompanija ponudila 20 posto veću plaću radnicima koji su voljni nastaviti raditi.

Amazonu je potražnja eksplodirala

Najveća svjetska internetska trgovina, Amazon, također je u problemima: Verge je baš nedavno objavio tekst naslovljen: Najgori zastoji u Amazonovoj dostavi tek su pred nama. Sve većim širenjem koronavirusa, potražnja za dostavom s Amazona je eksplodirala. Amazon je zbog toga morao prioritizirati neke artikle, poput opreme za bebe i zdravstvenih potrepština, stoga je dostava nekih manje bitnih artikala odgođena za više od mjesec dana. Bržu dostavu ne mogu dobiti niti Amazonovi Prime članovi.

Amazon se priprema i za sve veću potražnju dostava. Prošlog tjedna su najavili da planiraju zaposliti dodatnih 100.000 radnika, a radnici koji odrade više od 40 sati tjedno, dobit će dvostruku satnicu za sve prekovremene.

Međutim, mnogi Amazonovi zaposlenici su se požalili kako se užasavaju od pomisli odlaska na posao, dok su drugi ljuti na način koji se kompanija nosi s koronavirusom, piše CNBC.