Možemo li učiti na slučaju Češke? Među prvima su uveli iznimno stroge mjere i lockdown, sada obaraju rekorde zaraze

Češka vlada do početka studenog zatvara restorane, ograničava okupljanja i uvodi online nastavu

Kada je u ožujku ove godine češka vlada najavila zatvaranje granica radi suzbijanja zaraze koronavirusom, život u Hrvatskoj još uvijek je, prividno, tekao gotovo pa uobičajeno: dok su Česi tog vikenda hitali kući, prije nego što vladina odluka stupi na snagu, birači HDZ-a su, primjerice, hitali izabrati novo stranačko vodstvo.

Zajedno s drugim zemljama srednje i istočne Europe, Češka je proljetos bila jedan od uspješnih primjera kako se države mogu nositi s epidemijom koronavirusa. Taj imidž, međutim, zadnjih je tjedana nepovratno narušen, a češki građani opet žive po strogim ograničenjima koja po mnogočemu nalikuju lockdownu.

Nova ograničenja

Od srijede do 3. studenog ponovno se zatvaraju barovi, restorani i klubovi. Škole prelaze na nastavu na daljinu (za srednje škole to se već primjenjuje), a otvoreni ostaju samo dječji vrtići. Javna okupljanja bit će ograničena na šest osoba. Na javnim mjestima bit će zabranjeno konzumirati alkoholna pića. Maske su obavezne i na stanicama javnog prijevoza.

Premijer Andrej Babiš poručio je da je prioritet omogućiti bolnicama da se mogu nositi s povećanim brojem oboljelih, javlja agencija Reuters, napominjući da će nove mjere biti na snazi barem po početka studenog. Tada će se, piše Reuters, prema najavama vlade škole sigurno otvoriti, ali ukidanje drugih ograničenja ovisit će o epidemiološkoj situaciji.

Proljetni uspjeh

U proljeće ove godine Češka je bila među prvim europskim državama koje su na epidemiju koronavirusa odgovorile strogim restrikcijama. Među prvima su zatvorili granice i uveli, primjerice, široku obavezu nošenja maski u javnim prostorima.

Dok se u Hrvatskoj tek ove jeseni počela razmatrati takva mjera, Česi su još u proljeće imali obavezu nošenja maski čak i na otvorenom – početkom travnja vlada im je malo popustila pa im je bilo dopušteno da trče i voze bicikl u parkovima bez maske, ali samo ako mogu držati distancu od dva metra.

Proljetne brojke sugerirale su da je vlada u Pragu uspješno suzbila prvi val epidemije. Od kraja travnja dnevni broj novih slučajeva zaraze bio je uglavnom ispod sto, uz rijetke iznimke, a takva relativno povoljna situacija nastavila se negdje do sredine lipnja.

Dramatične brojke

Trendovi su se, međutim, u posljednje vrijeme dramatično preokrenuli: krajem prošlog tjedna zabilježeno je 8.618 slučajeva, rekord od početka pandemije. U tom jednom danu u Češkoj je bilo gotovo dvostruko više novih slučajeva zaraze nego u cijelom travnju. Slična situacija ponovila se i ovog utorka kada je prijavljeno 8.325 novih slučajeva.

Kao i u drugim europskim državama, uključujući Hrvatsku, stroga ograničenja ukidana su postupno, a kada se činilo da pandemija jenjava, češki građani su se vratili uobičajenim navikama. Uostalom, i u Hrvatskoj je početkom srpnja razdragano dočekan vlak pun turista koji je prometovao između Praga i Rijeke. Negdje u isto vrijeme u češkom glavnom gradu organiziran je i veseli, masovni party na kojem su simbolički proslavili navodni kraj korona-krize.

Ostavka ministra

Ubrzanije širenje zaraze koronavirusom u Češkoj je, prema dostupnim podacima, počelo u drugoj polovici kolovoza, nakon perioda relaksiranih mjera preko ljeta. Tijekom rujna, broj novih slučajeva počeo je prelaziti tisuću dnevno, a pogoršanje zdravstvene situacije ministra zdravstva Adama Vojtecha nagnalo je na ostavku.

Premijer Babiš zamijenio ga je epidemiologom Romanom Prymulom koji je, prema medijskim izvješćima, ranije bio kritičan prema potezima Vlade i zalagao se za ponovno uvođenje strožih mjera.

Izvanredno stanje

Malo nakon što je u rujnu preuzeo dužnost, mjere su dodatno pooštrene i proširene; od ograničenja radnog vremena ugostiteljskih objekata do ograničenja broja ljudi na masovnijim okupljanjima. Nakon što su održani lokalni izbori – na kojima je stranka premijera Babiša pobijedila u deset od 13 regija – ponovno je na snagu stupilo izvanredno stanje.

Naredna tri tjedna će, pak, na snazi biti i spomenute stroge restrikcije, koje poprilično podsjećaju na niz mjera uvedenih tijekom proljetnog vrhunca epidemije. Češka vlada nada se da će njima uspjeti suzbiti drugi, jesenski val zaraze koji se, u slučaju Češke, zasad pokazuje osjetno težim. O tome govore dnevni podaci o novim slučajevima, a i statistika Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC).

Na vrhu ljestvice

Osim rekordnog dnevnog porasta novih slučajeva, zabilježenog prošlog tjedna, cijeli su listopad dosad obilježile vrlo visoke dnevne brojke. Izračun temeljem dostupnih podataka pokazuje da je u prvih 12 dana listopada imali su ukupno preko 50 tisuća novih slučajeva – četiri i pol puta više nego u istom razdoblju tijekom rujna, odnosno za oko četiri tisuće više nego u cijelom prošlom mjesecu.

Prema posljednjim podacima ECDC-a o stopi zaraze u posljednjih 14 dana, Češka je na vrhu ljestvice EU članica, s prosjekom od 521,5 slučaja na sto tisuća stanovnika. Prije točno mjesec dana ta je brojka iznosila 106,2. Situacija u Češkoj je, prema toj statistici ECDC-a, trenutno osjetno lošija nego u, primjerice, Španjolskoj ili Belgiji, dvjema državama koje su se tijekom proljetnog vala epidemije ubrajale među najpogođenije.