Nekad je nužno odabrati stranu

Muškarci s niskim brojem spermija možda imaju ozbiljnih problema sa zdravljem, tvrdi studija

Ovo je dosad najveća studija o kvaliteti sjemena

Egg Sperm Winner Fertilization Sex Cell
FOTO: http://maxpixel.freegreatpicture.com/Egg-Sperm-Winner-Fertilization-Sex-Cell-956482

Prema najnovijoj, do sada, najvećoj studiji koja je istraživala kvalitetu sjemena, reproduktivnu funkciju i metabolički rizik kod muškaraca, broj spermija koje muškarac ima, pokazatelj je općeg zdravlja. Rezultati talijanske studije, na više od 5 tisuća muškaraca koji imaju problema s plodnošću, prezentirani su jučer na stotom godišnjem susretu endokrinologa ENDO 2018 u Chicagu, piše Science Magazine.

“Studija jasno pokazuje da je nizak broj spermija povezan s promjenama metabolizma, kardiovaskularnim rizicima i s manje koštane mase”, kaže vodeći autor studije profesor dr. Alberto Ferlin sa sveučilišta u Padovi, zajedno sa svojim kolegom profesorom Carlom Foresta. “Neplodni muškarci vjerojatnije imaju značajne zdravstvene probleme koji mogu narušiti kvalitetu života i skratiti život”, kazao je Ferlin koji je ujedno predsjednik Talijanskog društva za andrologiju i seksualnu medicinu. “Ocjena plodnosti daje muškarcima jedinstvenu priliku za procjenu zdravlja i prevenciju bolesti.”

Više masnog tkiva, veći BMI, viši krvni tlak…

Ferlin i njegove kolege utvrdili su da otprilike pola muškaraca ima nizak broj spermija i 1,2 puta vjerojatnije od muškaraca s normalnim brojem spermija, imaju više masnog tkiva, širi struk, veći indeks tjelesne mase, viši krvni tlak, viši loši kolesterol i trigliceride, a niži dobar kolesterol. Tim se muškarcima učestalije javlja metabolički sindrom, skupina metaboličnih poremećaja koji povećavaju šanse za nastanak dijabetesa, bolesti srca i moždani udar.

Rezistencija na inzulin, drugi je problem koji može dovesti do dijabetesa i također je češća kod muškaraca s niskim brojem spermija. Nizak broj spermija definira se kao manje od 39 milijuna u ejakulatu. Znanstvenici su utvrdili da je prisutan i 12 puta veći rizik niske razine testosterona, što vodi osteoporozi odnosno manjku koštane mase kako je pokazala denzitometrija.

Lošije kardiovaskularno zdravlje i manjak testosterona

Rezultati studije, prema Ferlinu, upućuju na to da je nizak broj spermija povezan s lošijim kardiovaskularnim zdravljem i s manjkom testosterona. Upozorio je da njihova studija ne dokazuje da nizak broj spermija uzrokuje poremećaje metabolizma već da je kvaliteta spermija zrcalo općeg zdravlja muškarca.

Ferlin je naglasio da liječenje muške neplodnosti ne bi trebalo usredotočiti samo na potomstvo kada dijagnostičko ispitivanje nađe druge zdravstvene rizike, kao prekomjerna težina, visoki kolesterol ili visoki tlak. Muškarce s poteškoćama u postizanju trudnoće trebali bi pratiti i liječnici za plodnost i liječnici primarne zdravstvene zaštite jer te osobe imaju veći rizik bolesti i smrti.