Muzej Biblije iz Washingtona vratio je stoljećima star rukopis ukraden iz samostana u Grčkoj

Bibliju je ukrala skupina bugarskih boraca koja je djelovala u sjeveroistočnoj Grčkoj tijekom Prvog svjetskog rata

A digital screen is seen running the length of the museum lobby's ceiling during a media preview of the new Museum of the Bible, a 430,000 square-foot (39,948 square-meter) museum, dedicated to the history, narrative and impact of the Bible, in Washington, DC, November 14, 2017. (Photo by SAUL LOEB / AFP)
FOTO: AFP

Potaknuti otkrićem da je artefakt opljačkan iz grčkog samostana tijekom Prvog svjetskog rata, Muzej Biblije u Washingtonu, prošlog tjedna, vratio je stoljećima star manuskript evanđelja grčkoj pravoslavnoj crkvi. Ovaj potez dio je šireg plana Muzeja da istraži svoje zbirke, nakon niza skandala oko kupnji koje su narušile ugled te institucije, javlja New York Times.

Poznat kao rukopis Eikosiphoinissa 220, artefakt potječe iz kasnog 10. ili početka 11. stoljeća. Stotinama godina korišten je tijekom liturgijskih službi u manastiru Kosinitza u sjevernoj Grčkoj, piše New York Times. U ožujku 1917. godine bio je među 431 rukopisom koje je iz samostana ukrala skupina bugarskih boraca koja je djelovala u sjeveroistočnoj Grčkoj tijekom rata, navodi web stranica Muzeja Biblije.

Istraživali su porijeklo 2019. godine

Muzej je počeo istraživati porijeklo rukopisa 2019. godine nakon što je Greg Paulson sa Sveučilišta u Muensteru sugerirao da se nalazi među artefaktima koji su opljačkani iz Kosinitze. Istraga je otkrila dodatne dokaze kao inicijale MK, napisane olovkom na stražnjoj strani, jer su i ostali rukopisu ukradeni iz manastira Kosinitza označeni istim slovima. Vlasnici Muzeja Biblije, osnivači obrtničkog lanca Hobby Lobby, kupili su rukopis na aukciji kuće Christie’s 2011. godine. Prije toga ga je prodao antikvar u New Yorku 1958. godine.

Sljedećeg mjeseca, rukopis će se konačno vratiti u manastir Kosinitza, izvještava Times. Poduprt novcem osnivača Hobby Lobbyja Davida Greena, Muzej Biblije je 500 milijuna dolara vrijedna oda Bibliji i njezinoj “moći transformacije”. Predsjednik Hobby Lobbyja Steve Green je 2009. godine počeo skupljati riznicu bliskoistočnih antikviteta za planirani muzej koji je otvoren 2017. godine. Od početka instituciju su pratile kritike o nasumičnoj praksi nabave izložaka.

Niz skandala za muzej

Mjesecima prije otvaranja muzeja, Hobby Lobby je morao platiti kaznu od 3 milijuna dolara jer su nabavili najmanje 5500 pločica s klinastim pismom i drugih iračkih artefakata koji su otpremljeni pod etiketom koje ih pogrešno opisuju kao keramičke pločice.

Uslijedili su i drugi skandali. Godine 2019. godine najavili su da će vratiti 13 biblijskih fragmenata na papirusu nakon optužbi da ih je ukrao profesor s Oxforda i prodao ih Hobby Lobbyju. A 2020. godine istraga koju je muzej naručio otkrila je da su njegovi svici s Mrtvog mora lažni. Istog mjeseca, Steve Green pristao je vratiti 11.500 artefakata iz zbirke Irak i Egipat. Nedavno im je oduzeta rijetka ploča s klinastim pismom na kojoj je ispisan dio epa o Gilgamešu, a artefakt je na koncu vraćen u Irak.

Opravdane kritike na račun muzeja

Green je u izjavi 2020. godine kazao da je, kada je počeo skupljati biblijske rukopise i artefakte, malo znao o svijetu kolekcionarstva i da su njegove rane pogreške dovele do toga da Muzej Biblije dobiva puno kritika koje su opravdane. Glavni kustos Muzeja, Jeffrey Kloha kaže da su sada u nabavi puno rigorozniji.

Iako institucije diljem svijeta rade na povratu u domovine ukradenog kulturnog blaga, mnogi predmeti ostaju u zbirkama daleko od svojih domova. Grčka pravoslavna crkva je zatražila od nekoliko američkih institucija da vrate i druge rukopise za koje se vjeruje da su opljačkani iz istog manastira. Luteranska teološka škola u Chicagu pristala je udovoljiti grčkom zahtjevu, dok tužba Sveučilišta Princeton ostaje neriješena.