Na aukciji je prodano Einsteinovo uznemirujuće pismo sestri, piše o antisemitizmu, strahu i bijegu

Pismo otkriva njegove strahove o rastu nacionalizma i nasilja u Njemačkoj cijelo desetljeće prije dolaska nacista na vlast

FOTO: Wikimedia

Rukom pisano pismo Alberta Einsteina sestri Maji prodano je na aukciji u Jeruzalemu za 39.350 dolara, piše LiveScience. Pismo koje je poslano 1922. s nepoznate lokacije u Sjevernoj Njemačkoj, otkriva fizičarove strahove o rastu nacionalizma i nasilja u njegovoj zemlji, cijelo desetljeće prije dolaska nacističke stranke na vlast.

Einstein piše o skrivanju poslije ubojstva njegovog prijatelja Walthera Rathenaua, njemačkog ministra vanjskih poslova, Židova i prijatelja, od strane ekstremista desnog krila. Kako je policija upozorila Einsteina da bi on mogao biti sljedeći, prominentni fizičar napustio je Berlin i pobjegao na nepoznatu lokaciju na sjeveru Njemačke. Iako pismo nema adresu pošiljatelja, stručnjaci aukcijske kuće Kedem koja je prodala pismo, vjeruju da je poslano iz lučkog grada Kiela prije odlaska na turneju po Aziji.

【InPics】A letter written in 1922 by physicist #AlbertEinstein has been auctioned for $32,000 at the Kedem Auction House in Jerusalem on November 13, 2018. (Photos: VCG)

Gepostet von Global Times am Mittwoch, 14. November 2018

Sakrio se nakon smrti prijatelja

“Nitko ne zna gdje sam i misli se da sam nestao”, piše Einstein. “Prilično sam dobro, unatoč svim antisemitima među mojim njemačkim kolegama. Ovdje su nastupila, ekonomski i politički, mračna vremena, pa sam sretan da ću pobjeći od svega, bar na pola godine.”

Einstein je upozoravao na rastući antisemitizam i prije ovog pisma, a iznimno ga je potresla prijateljeva smrt. Njegova prva reakcije bila je panika i želja da zauvijek napusti Njemačku. Nakon tjedan dana, kada se malo smirio, promijenio je mišljenje.

Vratio se u Njemačku do dolaska nacista na vlast

Dok je te godine držao predavanja u inozemstvu, javljeno mu je da je osvojio Nobelovu nagradu za svoj rad o fotoelekrtičnom učinku. Vratio se u Njemačku sve dok nacisti nisu osvojili vlast 1933. godine i dok nisu na snagu stupili antisemitski zakoni koji su zabranjivali Židovima bavljenje javnim poslovima, uključujući predavanja.

U času kada je Hitler postao kancelar, Einstein je predavao u inozemstvu. Konfiscirana mu je sva imovina i oduzete sve funkcije. Odrekao se njemačkog državljanstva i emigrirao u Ameriku gdje je živio do smrti.