Na aukciji su se pojavila tri Einsteinova pisma; daju nam uvid u njegova razmišljanja o kvantnoj fizici

Jedno pismo je prodano za 93 tisuće dolara, drugo za 81 tisuću. Slao ih je Paulu Epsteinu

FOTO: Wikimedia

Tri Einsteinova pisma iz 1945. godine, ponuđena jučer na aukciji u New Yorku, daju intigrantan uvid u kritike znamenitog fizičara o tome kako su znanstvenici tumačili fiziku na kvantnoj razini, javlja LiveScience. Pisma, upućena teoretskom fizičaru Caltecha, Paulu Epsteinu opisuju Einsteinove sumnje u kvantnu teoriju koju u jednom pismu naziva nepotpunom.

Drugo pismo razrađuje misaoni eksperiment koji je doveo do kvantnog koncepta poznatog kao “sablasno djelovanje na daljinu” kada se odvojene čestice ponašaju kao da su povezane. Osam stranica pisama na njemačkome jeziku nudilo se na jučerašnjoj Christie’s aukciji u New Yorku kao dio aukcije Fine Printed Books and Manuscripts Including Americana. Jedno je prodano za 93 tisuće dolara, drugo za 81 tisuću, za treće još nema podataka.

https://www.youtube.com/watch?v=38maTIOADu8&feature=youtu.be

Slavni sukob s Bohrom

Einsteinove riječi u ovim pismima pokazuju njegova razmišljanja o kvantnoj fizici ili teorijama koje opisuju svijet vrlo malih atoma i subatomskih čestica unutar njih. Desetljećima se slavno sukobljavao s fizičarom Nielsom Bohrom čiji su pogledi na djelovanje kvantnog svijeta tvrdili da se čestice ponašaju drugačije kada ih promatramo.

Time je uveden temeljni element nesigurnosti u ponašanje kvantnih čestica. Einstein je žestoko odbacio tu perspektivu. Umjesto toga, tvrdio je da pravila, čak i za sitne čestice, moraju biti dosljedna bez obzira na to da li su promatrane ili ne.

‘Bog neumorno igra kockice’

Einstein je, u jednom od pisama, opisao svoje osobno mišljenje o kvantnoj fizici, referirajući se na svoju već slavnu frazu, Bog ne igra kockice sa svemirom. U pismu piše, Bog neumorno igra kockice prema zakonima koje je sam propisao.

Ova varijacija pojasnila je njegov argument da kvantne čestice moraju slijediti određena pravila koja se ne mijenjaju nasumično, te da kvantni svijet zahtijeva bolje objašnjenje ponašanja čestica. U pismu je priznao da je kvantna teorija vrlo uspješan eksperiment ali dodaje da je napravljen neadekvatnim načinom.