Nekad je nužno odabrati stranu

Na jednom od Jupiterovih satelita nalazi se hrpa kuhinjske soli, tvrde znanstvenici

Znanstvenici su u Europinim oceanima pronašli naznake natrijevog klorida, odnosno, kuhinjske soli

FOTO: NASA

Ocean koji se nalazi ispod debelog sloja leda na Jupiterovom satelitu Europi možda je mnogo sličniji Zemljinim oceanima nego što smo mislili. Prema novom istraživanju objavljenom na Science Advancesu, tim znanstvenika je koristeći svemirski teleskop Hubble skenirao Jupiterov satelit koristeći infracrveno svijetlo. Znanstvenici su ubrzo pronašli naznake ozračenog natrijevog klorida, odnosno, kuhinjske soli.

Prve teorije o slanim oceanima pojavile su se 2015. godine, kada su NASA-ini znanstvenici napravili jedan eksperiment. Znanstvenik Kevin Hand je u svojem laboratoriju stavio uzorke oceanske soli pod uvjete koji su na Europi i bombardirao ih s radijacijom. Njegov uzorak natrijevog klorida je promijenio boju, koja nalikuje na boju žućkastog područja Europe naziva Tara Regio.

Slični hidrotermalni izvori kao i na Zemlji?

Budući da su u laboratoriju i na mjesecu pronađene iste nijanse žute boje, može se zaključiti da su Europini oceani prepuni soli. Budući da je Tara Regio mnogo mlađi od ostatka Europine površine, znanstvenici vjeruju da naslage soli na površini potječu od oceana ispod ledenog sloja. Ranije se mislilo da su Europini oceani puni soli magnezijevog sulfata, a ne natrijevog klorida.

Kako piše Discover Magazine, ako Europini oceani sadrže kuhinjsku sol, sasvim je moguće da se na Europi nalaze hidrotermalni otvori nalik Zemljinima, koji opskrbljivaju klorid potreban za stvaranje spoja natrija i klorida. Vladaju li na Europi uvjeti za život još nije poznato, no NASA će 2020. godine lansirati letjelicu Europa Clipper, koja bi trebala istražiti njegove uvjete za život.