Na kravljoj kosti iz 7. stoljeća u Češkoj pronađena germanska abeceda. Otkriće je zanimljivo za povijest slavenskog pisma

Arheolozi su shvatili da su oznake germanska runska slova abecede

FOTO: sciencedirect.com

Arheologinja Alena Slamova primijetila je neobične ogrebotine na kravljoj kosti iz sedmog stoljeća naše ere pronađenoj tijekom iskapanja u mjestu Lany, u blizini češkoga grada Breclava.

Daljnjim proučavanjem, arheolozi su shvatili da su oznake zapravo germanska runska slova abecede. Povjesničari smatraju da slavenski narodi nisu razvili abecedu prije devetog stoljeća i da im je prvo pismo bila glagoljica. Nova otkrića su nedavno objavljena u Journal of Archeological Science.

Misle da je abecedu na kost uklesao Slaven

Jiri Machaček, voditelj odjela arheologije na Sveučilištu Masaryk u Brnu i koautori rada misle da je Slaven koji je naučio germansku abecedu ili pojedinac germanskog porijekla koji je živio na slavenskome teritoriju, uklesao slova u kost. Značaj otkrića dijelom proizlazi iz dugotrajnih napetosti između slavenskih i germanskih naroda. Tijekom Drugog svjetskog rata nacisti su ciljali Slavene iz istočne Europe koje su smatrali jednako inferiornima, kao i Židove. Kao što Machaček kaže za New York Times, runski ispis ukazuje na to da su dvije skupine naroda pokušavale međusobno komunicirati i nisu se cijelo vrijeme samo tukli.

Florin Curta, povjesničar i arheolog sa Sveučilišta Florida koji nije sudjelovao u studiji, siguran je da su oznake germanske rune, ali opovrgava Machačekovu tvrdnju da ih je uklesao neki Slaven, smatrajući da ih je vjerojatno načinio mještanin koji je govorio i pisao rani germanski jezik. Međunarodni tim čeških, austrijskih, švicarskih i australskih znanstvenika datirao je fragment s kravljeg rebra na 600. godinu poslije Krista koristeći genetska i radiokarbonska ispitivanja, izvještava Agence France-Presse.

Robert Nedoma, filolog sa sveučilišta u Beču identificirao je natpis kao starije rune koje su koristili stanovnici srednje Europe koji su govorili germanske jezike, između drugog i sedmog stoljeća. Abeceda je imala 24 simbola, a posljednjih sedam slova čine ogrebotine na kosti. Vjerojatno je na kosti bila napisana cijela abeceda, na kosti nije neka poruka, već se čini da je kost bila pomoć pri učenju, ideja kojoj nekoliko pogrešaka u natpisu daje težinu.

Rani Slaveni ipak imali neko pismo

Kako ističe Times, Slaveni osobito rune smatraju posebno lošima jer su nacističke SS trupe nosile na svojim odorama stilizirana slova abecede. “Ako mi Česi imamo kulturu, nikada se ne smije reći da je imamo od Nijemaca, nego usprkos Nijemcima”, napisao je domoljub Stanislav Jahoda na društvenim mrežama.

Povjesničari smatraju da Slaveni nisu koristili abecedu sve do devetog stoljeća kada su kršćanski misionari uveli glagoljicu, prema Encyclopedia Britannica. Ali neki znanstvenici tvrde da je slavensko govorno područje prije toga postiglo razinu pismenosti.

“Naše je otkriće prvo poslije 200 godina rasprava koje sugeriraju da su rani Slaveni imali neko pismo”, kaže Machaček. “Nitko nije tražio slova po kostima jer nismo ni slutili da bi ih moglo biti. Ali sada kada imamo ovo otkriće, treba pokušati potražiti još”, dodaje.