Na slici je Grenland; ovi psi bi sanjke trebali vući po ledu, a ne vodi. Naprosto se sve otopilo

Ova godina trebala bi biti rekordna što se tiče količine otopljenog leda

A June 13, 2019 hand out image photographed by Steffen Olsen of the Centre for Ocean and Ice at the Danish Meteoroligical Institute shows sled dogs wading through standing water on the sea ice during an expedition in North Western Greenland. - The ice in the area forms pretty reliably every winter and is very thick which means that there are relatively few fractures for meltwater to drain through. Last week saw the onset of very warm conditions in Greenland" wrote the Danish Meteorological Institue in a email and Olsen tweeted  that his team relied on traditional knowledge from local hunters and their dogs as they searched for dry spots on the ice. The team also used satellite images to plan their trip. He said the photos documented an “unusual day” and that the image was “more symbolic than scientific to many”. (Photo by Steffen Olsen / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Danish Meteorological Institute / Steffen Olsen" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS --- NO ARCHIVE --- / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by Steffen Olsen has been modified in AFP systems in the following manner: [hand out image] instead of [image]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
FOTO: Ilustracija: AFP

Znanstvenik s danskog Meteorološkog instituta, Steffen Olsen, bio je na ekspediciji na sjeverozapadu Grenlanda, na kojoj je trebao skupiti oceanografske i meteorološke sprave za mjerenje, koje su njegovi kolege postavili u snijegu, ali naišao je na dosta velik i neočekivan problem. Nije ih mogao pronaći, a ono što je inače debeli led, sada je bila voda, posljedica poplave nakon otapanja grenlandskog ledenog pokrova koji je drugi najveći na svijetu.

Čovjek očito nije mogao vjerovati što vidi pa je fotografirao situaciju u kojoj se našao, a fotka se vrlo brzo proširila društvenim mrežama. Na njoj su psi koji vuku sanjke, do gležnja u vodi koje nikako ne bi smjelo biti, a koja je dokaz štetnih klimatskih promjena koje se događaju. “Ljudi na Grenlandu računaju na debeli sloj leda na moru, ovise o njemu zbog transporta, lova i ribolova”, rekao je Olsen.

Rekordne količine otopljenog leda

Stanovnici Grenlanda i Sjeverne Amerike među prvima će osjetiti posljedice otapanja leda, ali znanstvenici tvrde da oni nisu jedini koji će se nositi s njima. ‘Sezona topljenja’ na Grenlandu traje od lipnja do kolovoza, a najviše leda otopi se u srpnju, koji je najtopliji mjesec. Nažalost, ove godine već se otopila ekstremna količina leda, čak 40 posto već 13. lipnja, kada je Olsen uslikao spomenutu fotografiju.

Znanstvenici su predvidjeli da bi ova godina mogla biti rekordna što se tiče topljenja ledenog pokrivača na Grenlandu, a količina otopljenog leda ovako rano sugerira da su bili u pravu. Da stvar bude još gora, što se više leda otopi u ranom ljetu, to će ga se više topiti u nadolazećim tjednima. Razlog tome je što bijeli snijeg i led reflektiraju sunčevu svjetlost nazad u svemir čime reduciraju toplinu. Što je manje leda, to se manje topline reflektira, a sve više leda se topi, piše CNN.

Razine mora rastu

Znanstvenik, Thomas Mote sa Sveučilišta u Georgiji, koji se bavi istraživanjem grenlandske klime, rekao je CNN-u kako su slični periodi topljenja zabilježeni 2007., 2010. i 2012., ali da ništa slično tome nije zabilježeno prije devedesetih. Topljenje grenlandskog leda moglo bi biti jedan od najvećih faktora koji utječu na razinu mora zbog čega bi mnogi koji žive blizu obale mogli ostati bez domova, ako more nastavi rasti.

“Grenland je u posljednja dva desetljeća značajno utjecao na povećanje razine mora, a topljenje ledenog pokrivača bilo je velik faktor u tome”, rekao je Mote. Inače, od 1972. godine samo topljenje leda s Grenlanda povisilo je razinu mora za 13,7 milimetara. Osim što raste more, zbog sve manje leda, sve više topline iz svemira zadržava se na Zemlji, odnosno naš planet sve je topliji, zbog čega se, pak, topi još više leda. Ciklus je to koji prekida tek zima, kada se Arktik ponovo počne lediti.