U ovom gradu temperature padaju i do -60°C, a zima traje u prosjeku osam mjeseci

U siječnju 2023. temperatura najhladnijeg grada na svijetu iznosila je -62,7°C

FOTO: Unsplash

Sibir, prostranstvo hladnoće i snježnih beskraja, dom je nekoliko od najhladnijih gradova na svijetu. Među njima, jedan se izdvaja kao apsolutni rekorder u izazovu hladnoće – Jakutsk, grad smješten u Republici Sakha unutar Rusije. U ovoj arktičkoj oazi, termometri neustrašivo padaju ispod -50 stupnjeva Celzijusa, čineći ga jednim od najnevjerojatnijih, ali i najizazovnijih mjesta za život na planeti.

Najhladniji grad na svijetu

Jakutsk je smješten oko 5000 km istočno od Moskve na permafrostu ruskog dijela Dalekog istoka. U siječnju 2023. tamo je izmjerena temperatura od -62,7°C, što je najhladnija vrijednost u Jakutsku u posljednja dva desetljeća. Najniža temperatura izmjerena je samo dva dana nakon prethodno postavljenog gradskog rekorda od -50°C.

Siječanj je najhladniji mjesec u Jakutsku i iako je većina ljudi navikla na niske temperature, stanovnici udaljene regije poduzimaju dodatne mjere opreza kako bi se zaštitili. Zrak je dovoljno hladan da utrne izloženu kožu, zbog čega ozebline predstavljaju konstantnu opasnost. Život u Jakutsku nije tek borba s ekstremnim temperaturama; to je izazov koji oblikuje svakodnevni ritam ovog grada.

Stanovnici Jakutska su navikli na ekstremne zime koje traju gotovo osam mjeseci godišnje. Njihovi domovi su dobro izolirani, opremljeni specijalnim sustavima grijanja, a odjeća koja štiti od hladnoće postala je neizostavan dio njihovog života.

Znamenitosti najhladnijeg grada na svijetu

Sa populacijom od otprilike 355.500 stanovnika, Jakutsk je postao jedan od najbrže rastućih regionalnih gradova u Rusiji. Grad se nalazi na neprekidnom permafrostu, sloju smrznutog tla koji se sastoji od zemlje, šljunka i pijeska koji je obično povezan ledom ispod Zemljine površine. Permafrost također utječe na lokalnu floru i faunu, budući da se biljke i životinje moraju prilagoditi smrznutom tlu.

Jakutsk se nalazi na obalama rijeke Lene, koja je jedna od najvećih rijeka na svijetu. Rijeka Lena proteže se preko 4400 kilometara od izvora u planinama Baikal do ušća u Arktički ocean. Grad je okružen golemim dijelovima divljine, uključujući šume, tundru i planine.

Jakutsk je dom naroda Jakuta, koji u regiji živi tisućama godina. Tradicionalna glazba, ples i umjetnost odražavaju bogatu kulturnu baštinu grada i mogu se vidjeti na lokalnim festivalima i događanjima tijekom cijele godine. Posjetitelji također mogu učiti o povijesti i tradiciji jakutskog naroda u gradskim muzejima i kulturnim centrima.

Neravan teren i surova klima Jakutska čine prijevoz jedinstvenim iskustvom. Posjetitelji mogu istraživati ​​grad i okolnu divljinu vozeći se psećim zapregama, motornim sanjkama ili čak helikopterom. Grad također ima modernu zračnu luku i željeznički kolodvor za one koji dolaze avionom ili vlakom.

Jedinstvena arhitektura Jakutska nastala je pod utjecajem njegove povijesti i kulture, a uključuje šarene drvene kuće, tradicionalne hramove i moderne zgrade. Neke od najznačajnijih građevina u gradu uključuju gradsku vijećnicu Jakutska, katedralu sv. Petra i Pavla i zgradu vlade Republike Sakha.

Mnoge su kuće izgrađene na betonskim stupovima, a Jakutsk je poznat i po svojoj povijesti rudarskih aktivnosti u regiji. Glavni izvozni proizvodi su dijamanti i ugljen. Zbog svoje intenzivne subarktičke klime, turizam ima manju ulogu u doprinosu lokalnom gospodarstvu, ali grad i dalje privlači avanturiste koji žele iskusiti život u najhladnijem gradu na svijetu.

Kao i u drugim dijelovima svijeta, klimatske promjene imale su veliki utjecaj na Jakutsk. Grad je privukao međunarodnu pozornost u srpnju 2022. kad je izmaglica od obližnjih šumskih požara prodrla kroz šume, prekrivajući regiju gustim dimom, a znanstvenici su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog sve učestalijih požara izazvanih klimatskim promjenama na sibirskom Arktiku.

Dojmovi stanovnika Jakutska

Što o životu u najhladnijem gradu na svijetu kažu njegovi stanovnici? U Reutersovoj reportaži iz siječnja 2023. godine, vidi se da su dojmovi većinom slični. Jedna stanovnica Jukatska tako kaže da se protiv hladnoće nema smisla boriti – ili se prilagodi hladnoći i odijeva u skladu s temperaturama ili dolazi do patnje i boli uzrokovane preniskim temperaturama.

Ova stanovnica bila je obučena u dva šala, dva para rukavica te mnoštvo kapa i kapuljača, a dodala je da se u gradu i ne osjeti hladnoća budući da stanovnike mozak pripremi na niske temperature pa misle da je to normalno jer su se na hladnoću odavno naviknuli.

Drugi stanovnik je Reutersu rekao da nema nekih posebnih tajni oko toga kako se nositi s hladnoćom, ali se treba obući toplo i jako slojevito, nalik na kupus. Ovaj stanovnik prodaje smrznutu ribu na tržnici, a koliko je tamo hladno, svjedoči i činjenica da se riba, logično, prodaje bez potrebe za hladnjakom ili zamrzivačem.