Najopasnija žena na svijetu početkom 20. stoljeća bila je irska imigrantica Chicago May

FOTO: Philadelphia Inquirer, 1933. godine

Treba puno truda da bi netko bio proglašen “najopasnijom ženom na svijetu”. Mora uvijek ostati korak ispred progonitelja, policije, novinara ili žrtava. Tako je živjela Chicago May, ili Mary Ann Duignan iili May Churchill Sharpe, jedna od najozloglašenijih kriminalki ranog 20. stoljeća.

Chicago May stigla je iz Irske u Ameriku pa natrag, povezujući prostituciju s pljačkom i ucjenom. Bila je poznata među kockarima, gangsterima i kurtizanama.

Pobjegla u SAD prvom klasom

Duignan je rođena u Irskoj, 1871. godine. Pobjegla je od kuće usred noći, 1890. godine, odnijevši svu obiteljsku ušteđevinu. Tih godina odlazak preko oceana iz Irske nije bio neobičan jer je skoro pola stanovništva zbog gladi emigriralo, ali Duignan je otišla u velikom stilu, putujući prvom klasom.

Nakon zaustavljanja u New Yorku, djevojka se uputila u Nebrasku, gdje je upoznala Dala Churchilla i za njega se udala. Churchill je ubijen, a udovica odlazi u Chicago i uzima ime Chicago May, piše JSTOR Daily.

Okrenula se prostituciji

Grad je u to vrijeme bio vrlo uzbudljiv, održavao se Svjetski sajam, obećavala su se brojna radna mjesta, što se nije moglo ostvariti. Na Svjetskom sajmu oglašeno je stotinu poslova, a javilo se 10 tisuća kandidata. I May se, poput mnogih žena u gradu, okrenula prostituciji kako bi preživjela.

Mamila je svoje žrtve seksom, a zatim ih pljačkala. Koliko god bila dobra u tome, kucnuo je čas kada je morala otići. Vratila se u New York i pjevala u jednom zboru. Ne zna se koliko je bila dobra u pjevanju, ali se nastavila baviti starim poslom, dodavši tome i ucjenu.

Ucjene i prevare

Chicago May je koristila kompromitirajuće fotografije i pisma, žrtve su plaćale da ih se ne bi razotkrilo ili da izbjegnu gnjev njezinog fiktivnog, bijesnog muža. Prevare su dobro išle i po Sjevernoj i po Južnoj Americi.

Novine su pisale da su njezini dijamantni prsteni veličine oraha, da je živjela luksuzno, te godinama šarmirala i podmićivala gradske vlasti. Ali opet, dobar kriminalac zna kada mora otići. Chicago May to je znala i pobjegla je natrag u Europu čim su joj se policajci počeli previše približavati.

Dobila pet godina zatvora

U Londonu je upoznala Eddija Guerina, zajedno su opljačkali ured American Expressa u Parizu. Uspjela je pobjeći do Londona, ali se ipak vratila u Francusku, gdje je uhićena. Dobila je pet godina zatvora u Montpelieru.

Nije dugo ostala u zatvoru. Zavela je i ucijenila zatvorskog liječnika, negdje na polovici kazne, i on je potpisao potvrdu za njezino puštanje. Ponovno joj se sudilo nakon atentata na Guerina pa je zaradila još jednu kaznu.

Umrla nakon operacije

Na kraju se May vratila u Ameriku, ali nije više mogla živjeti glamurozno. Slaba zdravlja, sklona alkoholu, često se sukobljavala sa zakonom. Umrla je 1920. godine od komplikacija nakon operacije.

“Opcije za irsku seljančicu 19. stoljeća su bile udaja ili emigracija. Teška monotonija kućnog života teško je bila privlačna nekome tko je u luksuznom brodu prešao Atlantik”, piše Lauren Byrne, u svojoj analizi biografije Mary Ann Duignan.